Ana Sayfa Röportaj 23 Haziran 2021 239 Görüntüleme

ÖZEL RÖPORTAJ | Av. Reşit TARTIŞ: Reddedilen Biziz!

10 aydır ertelenen Urfa Barosu seçimi merakla beklenirken seçim tarihi belli oldu. Şehirdeki avukatların yanı sıra halkın da merakla beklediği seçimin tarihi  27 Haziran olarak belirlendi. 

Biz de Urfa Dipnot Gazetesi olarak merakla beklenen seçimle ilgili Baro Başkan adayı Av. Reşit Tartış’a mikrofon uzattık. İşte röportajımız:

Bize kendinizden bahseder misiniz, Reşit Tartış kimdir?

Reşit Tartış, Eyyübiye mahallesinde doğup, ilk ve orta okulunu kenar mahallede okumuştur. Fırat Üniversitesi Coğrafya bölümünü kazanmıştır, daha sonra oradan kaydını silip 1994’te Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmiştir. 1998’de mezun olmuş, 1 yıllık staj eğitimini tamamlamıştır. 1999’dan beri Şanlıurfa’da serbest avukatlık yapmaktadır. Aynı zamanda tarımla ve ticaretle uğraşır. Yani birçok sektörle teması vardır. Ülkenin, kentin sorunlarına uzak değildir.

Mevcut yönetimde gördüğünüz eksiklikler nelerdir?

Meslek sorunlarına temas konusunda eksik kalındığını düşünüyoruz. Diyalog kapılarının kapalı olduğunu gördük. Basın açıklamaları gayet iyiydi, belli bir dönem işin bu kısmını çok iyi yönettiler ama bir zamandan sonra bu miraslarına sahip çıkamadılar. Biz genellikle hakkında baro tarafından basın açıklaması yapılan meselelerin sonradan takipçisi olunmadığını gördük. Basın açıklaması ile kamuoyu oluşturursunuz evet, ama bununla sonuç almış sayılmazsınız. Sonuç alma yöntemleri bellidir; dava takibi, şikâyet, uzlaşma, tartışma ve hatta gerekirse kavga. On tane meseleyi ele alıp sırf basın açıklaması yapıp sonradan o meseleyi görmezden gelmektense, üç tane meseleyi ele alıp o meselelerin sonuna kadar takipçisi olmak daha doğrudur. Bunların eksik bırakıldığını düşünüyoruz. Biz seçilirsek hakkında basın açıklaması yaptığımız her meselenin sonradan takipçisi de olacağız. Ayrıca en son İnsan Hakları Komisyonu’nu lağvettiler. Avukat Hakları Merkezi’yle ters düştüler, iş böyle olunca merkezdeki arkadaşlar istifa etmek durumunda kaldı. Biz bu ve bunun gibi sebeplerle yeni bir listeyle adaylığımızı koyma kararı aldık.

Vaatleriniz nelerdir?

Biz içinde yaşadığımız topluma yabancı bir baro olmayacağız. Az önce de belirttiğim gibi, en başta olayların takipçisi olma konusuna ağırlık vereceğiz. Tüm hak ihlallerine karşı olacağız, “Bu bizdendir, bizim mahalledendir.” anlayışı olmayacak. Mesela Demirtaş’ın eşine yapılan cinsiyetçi saldırıya da karşı olacağız, Binali Yıldırım’ın eşine yapılan cinsiyetçi saldırıya da. Biz sanığa göre değil, fiile göre konum alacağız. Fiil yanlışsa kimden geldiğine ve kime karşı yapıldığına bakmaksızın karşısında duracağız. İnsan haklarından, demokrasiden yana olacağız. Hatta doğrudan demokrasi yanlısı olacağız çünkü biz birlikte yönetmeye talibiz. Herkesin bir düşüncesi olabilir ki bizim de var. İnsanları diğer canlılardan ayıran düşüncesidir. Kimseyi düşüncelerinden ötürü ötekileştirmeyeceğiz. Şiarımız budur.

Çoklu Baro Sistemi hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Çoklu Baro Sistemi’ne karşıyız. Bizi geriye götürdüğü için, ötekileştirdiği için. Avukatları böldüğü, siyasallaştırdığı ve bu bağlamda zayıf düşüreceği için karşıyız. Sırf iktidardan geldiği için karşı değiliz yani. Mesela iktidardan avukatlık sınavı da geldi, iyi oldu. Mesleğin kalitesinin artması açısından baktığımızda çok önceden gelmeliydi. Aynı şekilde hukuk eğitiminin 5 yıla çıkarılması da bir örnektir. Demek istediğim; biz ne iktidarız ne de muhalefetiz. Bizim tarafımız hak, hukuk, adalet ve insan haklarıdır.

Serhat Bey ön seçimleri kabul etmişti ve Velat Bey de ön seçime tüm adaylar varsa ben de varım diyerek topu biraz da size atmış oldu. Siz ön seçim istemediğinizi söylediniz, neden?

Biz yola çıkarken Velat (İzol) Bey mevcut yönetimin delegesi, Serhat (Demiryeri) Bey de yönetim üyesiydi. Biz aday adayıyken ön seçim istedik. Bu talebimiz Abdullah (Öncel) Bey, mevcut yönetim ve şu an aday olan şahıslar tarafından kabul görmedi. Yani aslında reddedilen biziz. Bazı iyi niyetli arkadaşlar gelip bizimle görüştüler, bana “Sen niye ön seçime karşısın.” dediler. Ben ilkesel olarak ön seçime karşı değilim ama ön seçimin belli bir süreci vardır. Ön seçim bugüne kadarki pratiklerimizde hep aday adayları arasında olmuştur. Bir aday “Ben adayım.” dedikten, 20 kişilik listesini belirledikten sonra, yola çıktığı o 20 kişiye ve bir o kadar da onun için çalışan insana sonradan “Ben sizi yok saydım, ön seçime gidiyorum.” derse tek başına karar vermiş olur. Bu demokratik ve ilkeli bir davranış olmaz. Derler ya, “Tren kalktı!”
Biz ekibimizle baro içinde bunun anket çalışmasını da yaptık. Meslektaşlarımızın büyük bir çoğunluğu artık bu süreçte seçimin zamanlamasının yanlış olduğunu belirtti. Belli bir kesim de “Sizden ön seçime gitmenizi isteme hakları yok, ama gitseniz iyidir.” dedi. Bu şekilde ön seçim kararı sürecini sonuçlandırdık.

Baro içinde size oy verecekler, oy vermeyecekler ve kararsızlar diye bir liste hazırladığınız yönünde iddialar var, bu iddiaların gerçekliği var mı?

Seçime girerken seçim çalışması yapılır, bu seçimin doğasında vardır. Liste tutarsın, çalışma yaparsın kim bana oy verir kim vermez bunu tespit etmen gerekir. Yani herhangi bir ayrıştırma için yapmadık bunu. Biz kazandığımız an herkesin başkanı olacağız. Az önce de söyledim, hiç kimse düşüncesinden, tercihlerinden dolayı ötekileştirilmeyecek.

Son olarak rakiplerinize söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz rakiplerimizin hepsine başarılar dileriz. Baromuz genelde demokrasiden, insan haklarından, hukuktan yana tavır almıştır ve bu sayede belli bir çitaya gelmiştir. Bunu düşürmemek için seçimin nezaket içerisinde gerçekleşmesini diliyoruz ve tüm üyelerimizin stratejik düşünerek oy kullanmasını istiyoruz. Bu işi layığı ile yapabilecek, lehine kullanmayacak, tüm meslektaşlarını temsil edebilecek, gerektiğinde tavrını ortaya koyabilecek bir başkana oy vermelerini talep ediyoruz.

 

URFA DİPNOT

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil