Ana Sayfa Röportaj 25 Haziran 2021 226 Görüntüleme

ÖZEL RÖPORTAJ | Av. Velat İZOL: “Baro Başkanımız Aday Olmaktan Vazgeçince Adaylığımı Açıkladım.”

10 aydır ertelenen Urfa Barosu seçimi merakla beklenirken seçim tarihi belli oldu. Şehirdeki avukatların yanı sıra halkın da merakla beklediği seçimin tarihi  27 Haziran olarak belirlendi. 

Biz de Urfa Dipnot Gazetesi olarak merakla beklenen seçimle ilgili Baro Başkan adayı Av. Velat İzol’a mikrofon uzattık. İşte röportajımız:

Bize kendinizden bahseder misiniz? Velat İzol kimdir?

1977 yılında Urfa’da doğdum. İlkokul, Ortaokul ve Lise eğitimimi Urfa’da tamamladım. Daha sonra 1994 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudum. 2001 yılında staj eğitimimi tamamladıktan sonra serbest avukatlığa başladım.

Bugüne kadar baronun çeşitli organlarında görev yaptım. Ekim ayındaki seçimde mevcut başkanımız Abdullah Öncel’in listesinde delege adayıydım. Baro başkanımız aday olmaktan vazgeçince adaylığımı açıkladım.

Mevcut yönetim hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce hangi konularda eksikler?

Mevcut yönetim 2018 yılında göreve geldi. Benim de destek verdiğim bir yönetimdi. Genel anlamda ben eksik bulmuyorum. Hatta Baromuzu tarihinde hiç olmadığı kadar iyi bir yere taşıdılar. Muhakkak eksikleri olmuştur ama ben genel anlamda başarılı buluyorum.

Vaatleriniz nelerdir?

Olur da seçilirsek, Temmuz ayında adli tatil geliyor ve seçilen yönetim aktif olarak Eylül ayında göreve başlayacak.

Bizim kısa, orta ve uzun vadeli planlarımız var, orta ve uzun vadeli planlarımızı gerçekleştirmemiz biraz zor ancak ana temellerini atabiliriz.

Mesela biz Urfa Barosunda bir sorun tespit ettik, Baroda 5 yıldan az görev yapmış yaklaşık 900 meslektaşımız var. Bizde biraz daha onların sorunlarını çözmeye yönelik projeler geliştirdik, mesela CMK ve Adli Yardım Sisteminden genç meslektaşlara yönelik pozitif ayrımcılık getiren düzenlemeler.

Ayrıca şuan mevcut yönetimimizin mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımıza yönelik bir ‘Genç Ofis’ projesi vardı onu hayata geçirdiler. Genç Ofis projesi; mesleğe yeni başlayan meslektaşların bir yıllık ofis ihtiyaçlarını gidermek amacıyla hayata geçmiş bir proje burada meslektaşlardan bir yıl kira alınmıyor ve ofis malzemeleri baro tarafından karşılanıyor ve şuan o ofiste halihazırda 10 meslektaşımız mesleki faaliyetlerine devam ediyorlar. Bizde bu projeyi kalabalık olan Viranşehir ve Siverek gibi ilçelerimizde hayata geçirmeyi düşünüyoruz ayrıca merkezde de gerekirse bir ofis daha tutulabilir ve mevcut ofisler modernleştirilebilir.

Birde bir projemiz daha var; Urfa Barosuna ait eski bir Urfa Evi var ve biz burayı staj eğitim merkezine çevirmeyi düşünüyoruz tabi daha öncesinde bir restorasyon yapmak gerekiyor başlarız fakat bitirebilir miyiz bilmiyorum maddi olarak pek bir külfeti de yok fakat zaman biraz sorunlu olabilir.

Kısaca meslek ve meslektaş sorunlarına çözüm getiren bir yönetim olacağız.

 

Peki Çoklu Baro Sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Biliyorsunuz Çoklu Baro Türkiye’de çok tartışıldı. Çoklu Baronun nasıl geldiğini hatırlatayım önce; Ankara Barosu bir Diyanet açıklaması yapmıştı ve bunun üzerine siyasal iktidarın baroya karşı tepkisi oluşmuştu ve; baroları bölme düşüncesi. Buna ihtiyaç var mıydı? Yasa çıktıktan sonra gördük herhangi bir ihtiyaç yoktu. Dünya’nın en büyük barosu olan İstanbul Barosu’nda bile zar zor bir baro kuruldu, ikinci sırada olan Ankara’da yeni bir baro kurulamadı, demek ki böyle bir ihtiyaç yoktu.

Zaten bu yasa getirilirken 140 bin avukatın temsilcisi Barolara bir soru sorulmadı böyle bir şeye ihtiyaç var mı diye. Siyasal iktidar yaptım oldu dedi. Hatırlarsınız Barolar buna ne kadar karşı çıktı 80 ilin baro başkanları meclis kapısında sabahladı ama Baro başkanlarını meclisin kapısından içeri dahi almadılar.

Muhtemelen siyasal iktidar değişiminde de bu uygulama kalkacaktır, kurulan bir baro var zaten o da kapanacaktır diye tahmin ediyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz rakiplerinize ve oy kullanacak avukat arkadaşlara demek istediğiniz bir şeyler var mı?

Şöyle söyleyeyim diğer adaylar da daha önce yönetimde olan beraber çalıştığım yada şuan yönetim kurulunda olan adaylar zaten hepimizin amacı Baromuzu bir yere getirmek ve hepimiz Urfa Barosu’nu en iyi ben temsil ederim diye yola çıktık onlarında iddiası bu, avukat arkadaşlarda bu konuda bir değerlendirmede bulunacaklar en iyi kararı genel kurulumuz verecek, hepsine başarılar diliyorum.

URFA DİPNOT

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil