Ana Sayfa Köşe Yazısı 14.07.2021 294 Görüntüleme

TÜRKİYE’DE İNTERNET HIZI

Türkiye’de ilk internet çalışmaları 1980’li yıllarda başlamıştır ve 1987 yılında EGE ÜNİVERSİTESİ öncülüğünde TÜVAKA (Türkiye Üniversite ve Araştırma İnternet Kurumları Ağı) adıyla akademik tabanlı bir ağ kurulmuş olup Türkiye 12 nisan 1993 yılında kullanılmaya başlamıştır.

Türkiye’de internet kullanımındaki ilk hız 64 kbps’dir. 2021 ocak ayına göre geniş bant internet hızı ortalaması 30,51 mbps’dir. Dünya sıralamasında maalesef 103.sırada yer alıyoruz. Teknoloji ve internet bu kadar gelişmişken bizim kullandığımız internet hızı çok düşük. Türkiye’deki alt yapı servis sağlayıcıları bu konuda ciddi anlamda yetersiz kalmaktadır. Ekonomik, kültürel, siyasi, askeri gibi gelişimi Türkiye’ye oranla daha düşük olan ülkeler internet konusunda Türkiye’den daha ileri pozisyonda. Bizler internet çağında yaşıyoruz, nerdeyse tüm işlerimizi internet üzerinden sağlıyoruz. Bir yere bir dosyayı fiziki olarak teslim etmektense (ki bu zorlu ve uzun bir süreçtir) mail yoluyla zaman kaybı olmadan hızlı bir şekilde gönderebiliyoruz. Bizler bir yemek tarifini bile internet üzerinden alıyoruz, bir dizinin bile tekrarını televizyondan yayınlanacak tarihi saati beklemeden hızlı ve zaman kaybı olmadan internet üzerinden izleyebiliyoruz. Batman’da yaşanmış bir olayı İstanbul’da internet olmadan duymak zor bir süreçtir ama internet haberciliği ve ya sosyal medya aracılığıyla bunu duymak ve duyurmak çok daha kolaydır. Bu ve buna benzer bir çok örnek sıralanabilir.
İnternet kullanımı bu kadar önemli ve gerekliyken bizler neden sağlıklı ve hızlı bir şekilde internet kullanamıyoruz?

Pandemi başlangıcında sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birlikte okullar uzaktan eğitim sistemi, bir çok şirket ise Home Ofis çalışmayı uygun gördü bu bağlamda ise internet devreye girdi ve haliyle tüm kullanıcılar sorun yaşadı, kullanıcıları bile bir kenara bırakalım internet servis sağlayıcıların kendi çalışanları bile internet sorunları yaşadı. çünkü alt yapı ve hız pandemiyi kaldıracak kadar iyileştirilmemişti. Süreç bu şekilde olunca Superonline (alt yapı servis sağlayıcı) Upload hızını 20 mbps’ye Türk Telekom ( alt yapı servis sağlayıcısı) ise FiberV1, FiberV2 ve VDSL kullanıcıları için Upload hızını iki katına çıkardı, ADSL kullanıcıların ise Upload hızında bir değişim olmadı. Madem bir iyileştirilmeye gidilecekse alt yapı farketmeksizin hepsinde iyileştirme yapılması gerekiyor. Peki bu durum kullanıcılar için yeterli oldu mu? Doğrusu pek yeterli olmadı. Bir çok kullanıcı ADSL tarifesini VDSL tarifeye çevirmek durumunda kaldı ve daha fazla fiyat ödemek zorunda kaldı. Alt yapısı VDSL FİBERV1 ve FİBERV2 desteklemeyen kişiler ise eskisine oranla daha verimsiz kullanmaya başladı.

Belirtmiş olduğum gibi Türkiye internet hızı konusunda bir çok ülkeye göre daha düşük hızda internet kullanımı yapmaktadır ve bu da üzücü bir durumdur. Bin mbps hızla internet kullanımı yapan ülkeler varken biz en fazla 100 mbps ile internet kullanımı yapabiliyoruz ve en fazla 8 mbps Upload gibi komik bir rakamla internet kullanımı yapıyoruz.

Alt yapısı eski olan bir çok köy ve kasabalarda 3 4 mbsp internet kullanılıyor. Oradaki halk genel olarak kamera ile büyük ve küçük baş hayvanlarını takip etmek için kullanıyor. 3 4 mbps internet ile kamera sistemi ne kadar etkili olabilir ki? İnternete çağında yaşıyoruz ama 3 4 mbps ile internet kullanımı yapmaya mahkum ediliyoruz ya alt yapıyı kapatın ya da insanları 3 4 mbps’ye mahkum bırakmayın.

Bizler interneti hayatımızın bir parçası haline getirmişken internet için bir yatırım yapılmayıp alt yapıda güncellemeler yapılmadığı için verimli ve hızlı bir şekilde kullanamıyoruz.

 

Ömer ALTUN

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • Velat Güzel :

    14/07/2021-16:10

    Öncelikle değindiğiniz sorun ülke çapında yaşanan ve üzerinde gerçekten ciddi bir çalışma gerektiren bir sorun. Bu yüzden bu ve buna benzer konuları kaleme alıp yazdığınız için sizlere teşekkür ederiz. Başarılı bir yolculuğunuzun olması dileğiyle.

  • Agit Zilan :

    25/08/2021-22:03

    tesekkurler

İlginizi çekebilir

İLK MUALLİM ANNE

İLK MUALLİM ANNE

Hazır Site by Uzman Tescil