Ana Sayfa Gündem 16 Ağustos 2021 110 Görüntüleme

SES’ten Sert Tepki: “Ceza Yönetmeliğini Kabul Etmiyoruz”

SES Şanlıurfa Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, 1 Temmuz’da uygulamaya konulan ‘Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne tepki göstererek, “Aile hekimlerini susturma, işten atmayı kolaylaştırma, mevcut haklarını kısıtlama ceza yönetmeliğini kabul etmiyoruz” denildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Anayasa ve ülkemizin kabul ettiği evrensel yasal düzenlemelerin hiçe sayılarak sağlık emekçilerinin ifade özgürlüğü ve görüş açıklama haklarının, 30.06.2021 tarih ve 31527 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile ortadan kaldırıldığı belirtilerek, “Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-3 Aile Hekimliği Uygulamasında Uygulanacak İhtar Puanı Cetveli’nde yapılan değişiklikle fiil sayısı 35’ten 40’a çıkarılarak adeta “Aile Hekimliği Yasak ve Ceza Yönetmeliği” oluşturulmuş” ifadelerine yer verildi.

5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu’nda disiplin süreçlerine ilişkin hiçbir hükme veya atıfta bulunulmazken, “ihtar puanı” adı verilen bu sistemin, kanuni dayanağı olmaksızın yönetmeliklerle keyfi bir şekilde düzenlenip ve uygulandığı iddia edilen açıklamada, şunlara yer verildi:

“İhtar Puanı Cetveli ile çelişen, disiplin hukukuna uymayan ölçüsüzlükte, hiçbir hukuk kuralında olmayan “mazeretin kabul görmediği” bir ceza yöntemi kabul edilemez.

Aile Hekimleri ve ASM sağlık emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldıran sözleşme ceza puanları daha da ağırlaştırılarak sözleşme fesihleri kolaylaştırılıyor.

“EMEK GASPI KATMERLEŞTİRİLİYOR”

Aile hekimleri ve ASM sağlık emekçileri aşı, bebek ve gebe izlemlerinde olduğu gibi negatif performanslarına kronik hasta yönetimi ek görev ve sorumluluğunu da yükleyerek, her gün iş yükü artırılarak baskı altında emek gaspı katmerleştiriliyor.

10 yıldır %60 gelir erimesi yaşayan aile hekimleri ve pandemi sürecinde hayatını kaybeden 439 sağlık emekçisi içinde olan aile hekimleri ve ASM çalışanları mevcuttur. ,Sözleşme ve ödeme yönetmeliğinin başta aile hekimlerine kayıtlı nüfusun düşmesiyle birlikte azalan yetersiz hale gelen ücretlerin, emeklerinin karşılığı olan düzeye kavuşturulması amacıyla katsayı değişikliği yapılmasını talep etmiş, birçok kez açıklama yayınlamıştır. Sağlık Bakanlığı, bırakın ücretlerde iyileştirmeyi toplumun sağlık hakkı, can güvencesi, sağlık çalışanlarının temel hakları için söz söyleyen sağlık emekçilerini susturmayı, kolayca işten atmayı içeren yönetmelik yayınlamaktan kaçınmamıştır.

Ceza sisteminin ağırlaştıran sözleşme feshinin kolaylaştıran, sözleşmeyi yenilememe adı altında dayanaksız ve keyfi bir yaptırımlar getiren, görevden uzaklaştırma süresini uzatan, ek görevler dayatan, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin de gider başlıklarına ekleyen ancak aylıklara yansıyan bir iyileşme sağlamayan, aile hekimlerinin taleplerinin karşılanmayan sözleşmeyi kabul etmemiz mümkün değildir!

SES’İN TALEPLERİ

Buradan bir kez daha yetkililere sesleniyoruz ve taleplerimizi haykırıyoruz;

1- ASM sözleşmeleri de toplu sözleşmeye dahil olmalıdır.

2- Nüfusa ve performansa dayalı sağlık hizmeti yerine bölge tabanlı hizmet sunumu yapılmalıdır.

3- ASM ve TSM’lerdeki görev tanımı belirsizliği giderilmeli, iş yükü fazlalığı azaltılmalı, çalışan sayısı kadrolu istihdamla arttırılmalıdır.

4- ASM cari giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmalıdır.

5- Kamu dışı ve taşeron çalışanlar kadroya alınmalıdır.

6- ASM’de çalışan emekçilerin senelik izin, hastalık izni ve sendika izinlerinin kullanımında izni kullanan kişinin kendi yerine birini bulma şartı kaldırılmalı ve hiçbir ücret kesintisi yapılmalıdır.

7- Mobil hizmetlerin nitelikli sunulması için araç, gereç ve uygun mekân tahsis edilmeli, binaların fiziki yetersizlikleri Bakanlık tarafından giderilmeli, çalışanlar için dinlenme alanları sağlanmalıdır.

8- Aile hekimlerine eş ve çocuk yardımı yapılmalıdır.

9- Aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı kadın emekçilerin gebelik ve emzirme izinleri 4/A’ya tabi sağlık emekçileri için yapılan düzenlemeye eşitlenmelidir.

Bu taleplerle bugün yaptığımız iş bırakma eylemi ile başlayan bu süreç Sağlık Bakanlığının baskıcı kadir bilmez tutumuna karşı mücadele edeceğimizi, yönetmeliğin iptali için hukuki yolları ve her türlü fiili mücadele yollarını sonuna dek kullanacağımızı bildiririz.”

 

Kaynak: BİHA

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil