Ana Sayfa Gündem 25 Ağustos 2021 100 Görüntüleme

Şanlıurfa’nın 10 Bin Öğretmen Açığı Var

Eğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Binici, Şanlıurfa’da öğretmen açığının 10 bin olduğunu belirterek, bu açığın ülke genelinde yapılacak olan 20 bin öğretmen ataması ile mümkün olmayacağı olmayacağını söyledi.

Öğretmen atama işlemleri için eğitim kurumları tercihleri 29.08.2021-02.09.2021 tarihleri arasında alacak. Atama sonuçları 03.09.2021 tarihinde ilan edilecek. Öğretmen açığı had safhada olan Şanlıurfa, 20 bin öğretmen atamasından umutlu. 10 bin öğretmen açığı olduğu belirtilen ve eğitimdeki başarı oranı çok düşük olan Şanlıurfa’da, bu öğretmen atamasında açık kapatılır mı bilinmez ama aslan payının kente atanması bekleniyor.

 

BİNİCİ: “20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YETERSİZ”

20 bin öğretmen atamasını değerlendiren Eğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Binici, atanma sayısının kesinlikle yetersiz olduğunu belirterek, “Yaşadığımız Urfa için bir önceki eğitim ve öğretim yılını da göz önünde bulundurarak yaklaşık açık öğretmen sayısı 10 bin civarında. Dolayısıyla yapılacak olan 10 bin atamanın öğretmen açığını kapatması mümkün değil. Hele ki Urfa gibi bir yerde insan sirkülasyonunun olduğu bir kentte 20 bin öğretmen atatması yeterli değil. Eğitimin temel sorunlarına bakmak lazım. Yaşanan sorunlar lokal yaşanıyor sadece atama ile sorunlar çözülecek durumda değil.

 

“ÜLKE GENELİNDE 100 BİN ÜZERİNDE ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR”

83 milyon insanın yaşadığı ülkede açık öğretmen sayısının 100 bin olduğunu ve yapılacak olan 20 bin öğretmen atamasının yetersiz olduğunu belirten Eğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Binici, “Şu an Türkiye geneline baktığımızda 100 binin üzerinde öğretmen açığı var. Şimdi öğretmen açığı 100 bin, okulu bitiren öğretmen adayları yüz binleri aşmış durumda. Öğretmen açığı var ama atama yok. Atamalar yapılmadığı zaman bu sefer ortaya çıkan mağduriyetler mevcut. Okulu bitirmiş genç adayların çoğu yaşadığı ekonomik bunalımdan dolayı istenmeyen durumlara geliyor ve intihar etme noktasına bile geliyorlar. Öbür tarafta öğrenciler eğitime erişemiyor. Yaşanan bu sorunların temel nedeni Milli Eğitim’in gerekli bir şekilde yönetememesi. Çünkü biz öğrenci sayımızı biliyoruz, mezun olacak öğretmen sayımızı biliyoruz her şey ortada o zaman planlamada bir sorun var. Ya ihtiyaç kadar kontenjan açılacak üniversitelerde öğretmenler mezun olduklarında gelip öğrencilerle buluşsun. Yetişmiş eğitim görmüş öğrencilerimiz öğretmen adaylarımız daha sonra evde oturuyor ev genci oluyor. Başka bir sorun ise KHK’lı öğretmenlerimiz yaklaşık 5 yıldır açığa alınmış, açığa alınma sebepleri hukuken belli değil incelemeleriniz devam etmektedir. Hayatını kaybeden insanlar oldu telafisi mümkün olmuyor.” dedi.

 

MAHMUT BİNİCİ: “EĞİTİMDE NEREYE DOKUNSAK BİN AH İŞİTİYORUZ”

Özellikle doğu illerinde yaşanan eğitim sorununun bir türlü çözülemediğini ve eğitim konusunda nereye dokunulsa sorunların olduğunu ifade eden Binici, “Eğitimde nereye dokunsak bin ah işitiyoruz. Öğretmen atama şekline bakıyoruz öğretmen ataması yapıyorlar öğretmen yeterli puanı alıyor bu bizdendir bu bizden değildir mantalitesiyle 90 alan öğretmeni atamıyorlar 60 alan öğretmeni mülakatta torpille alıyorlar. Bizler insan yetiştiriyoruz iktidarlar değişebilir. Siyasi anlayışlar değişebilir ama hepimiz bu coğrafyanın bu ülkenin evlatlarıyız. Her iktidarda mı bu sorunlar yaşanacak. Biz Eğitim-SEN olarak bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Bu konular ayaküstü çözülecek sorunlar değil. Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü’nden randevu talep ediyoruz ama görmezlikten geliyor.  Öğretmenlerimiz mobinge uğruyor sadece öğretmenlerimiz değil Milli Eğitim’de görev alan memurlarda bütün kademelerde çalışan personellerde yıpranıyor. Öğretmen toplumu şekillendiren en güzide meslektir diyorsak buna denk düşecek bir tutum içerisinde olmamız lazım.” şeklinde konuştu.

 

“KENTTE DERSLİK SORUNLARI DA MEVCUT”

2 milyonluk nüfusa ve en çok genç nüfusa sahip olan Şanlıurfa’da derslik sorunları da yaşanıyor. Yaşanan derslik sorunlarının düzenli planlama yapılmadığı için olduğunu söyleyen Binici, “Kentte ortalama doğum oranlarına baktığımız zaman Türkiye’de en çok doğumun gerçekleştiği illerden biri. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine baktığımız zaman yılda 63 bin doğum gerçekleşiyor. Dolayısıyla bu sayıların aynı oranda eğitime katıldığı biliniyor. Bu neden le özellikle Urfa’da derslik sayısında ciddi bir sıkıntı var. Bunun sebebi önceden planlama yapılmaması. Tam gün olarak okulu açıyoruz öğrenci sayımız diyoruz ki 30’u geçmeyecek planlama yapmadığımız için ertesi yıl o sınıflar 45-50’lere çıkıyor. Eyyübiye’de Kanuni İlköğretim okulunda 100 kişilik sınıflar mevcut. Düzenli planlama yapılmadığı için derslik ve öğretmen açığı ile karşı karşıya kalıyoruz. Yeterli atama olmadığı için Milli Eğitim ne yapıyor ücretli öğretmen alarak bu açığı kapatmaya çalışıyor. Dolayısıyla yapılan sınavlarda kentimizdeki öğrenciler son sırada yer alıyor. Yeterli düzeyde eğitime erişemiyor.” şeklinde konuştu.

 

BİHA

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

HALİLİYE’DE BIÇAKLI KAVGA!

HALİLİYE’DE BIÇAKLI KAVGA!

Hazır Site by Uzman Tescil