Ana Sayfa Gündem 24 Eylül 2021 140 Görüntüleme

Şenyaşar Ailesinin Adalet Nöbetinin 200’üncü Gününde Adalet Çağrısına Barolardan ve Avukatlardan Destek

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart’ta başlattığı Adalet Nöbeti 200’üncü gününe girdi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi’nin çağrısıyla bir araya gelen 200 avukat ve 4 baro başkanı, Şenyaşar ailesinin nöbet eylemine destek verdi.

BU KALKANLARLA BU SUÇU KAPATAMAZSINIZ

Basın açıklaması başlarken kurulan polis ablukasına tepki olarak Ferit Şenyaşar; “Annem hakkında, annemin ağıtlarından bir cümle bir kelime bulup kamu memuruna hakaretten dolayı emniyet yetkilileri dava açmış. Bu bir insanlık suçudur. Sayın emniyet müdürü, sayın emniyet müdürü yardımcısı sayın güvenlik şube müdürü bu bir suç değil mi? Bu kalkanlarla bu suçu kapatamazsınız. Katliam yapanları koruyamazsınız.” ifadelerini kullandı.

Özgürlük için Hukukçular derneği adına açıklamada bulunan Av. Ali ARSLAN;

Öncelikle ailenin talebi doğrultusunda yapmış olduğumuz çağrıya duyarsız kalmayıp destek sunmaya gelen bütün baro başkanlarına, çağdaş hukukçular derneğine, derneğimiz  Özgürlük için Hukukçular derneği genel merkezi ve şubelerimize, adalet nöbetine sessiz kalmayıp dayanışma gösterdikleri için teşekkür ediyoruz.

Çok zor bir dönemde geçiyoruz. Hukuksuzluğun, adaletsizliğin  yargı eliyle devam ettirildiği bu süreçte dayanışma içinde olmak çok değerli  ve bir o kadar da umut vericidir.

Suruç’ta, 2018 seçim sürecinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ailesi ve korumalarıyla birlikte Şenyaşar ailesine ait işyerine saldırısıyla başlayan olay Suruç Devlet Hastanesinde 3 kişinin vahşi bir şekilde katledilmesiyle sonuçlanmıştır.  Bir kamu kurumu olan hastanede  yaşanan katliam mülki amir  vali, dönemin Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, emniyet güçleri ve hastane personelinin  gözü önünde vahşice gerçekleştirilmiştir.

Aradan 3 yıl geçmesine rağmen etkin bir soruşturma yürütülmemiş, failler açığa çıkarılmamıştır. Dosyaya kısıtlılık kararı getirilerek dosya aileden ve avukatlardan gizlenmiştir. Adli makamlardan umudunu kesen aile 9 mart 2021 tarihinde, “dosyada kısıtlılık kararının kaldırılması, etkin bir soruşturma yürütülerek faillerin açığa çıkartılarak cezalandırılması” talebiyle adalet nöbetine başlamıştır.

Bugün, eşi ve iki oğlu katledilen ailenin adalet arayışı 200.günündedir. Ailenin Bugüne kadar yaşadıkları ve maruz kalmış oldukları hukuksuzlukların ve devlet zorunun en yakın tanıklarından biri de  derneğimiz ÖHD’dir. Bu 200 günlük süreçte yaşananları özetlemek  istiyoruz.

Aile 16 Aralık 2020 tarihinde AKP İl binasına giderek il başkanı ile görüşmek istedi. Görüşme talebi reddedilen Anne Emine ŞENYAŞAR oğlu Ferit ŞENYAŞAR ile birlikte AKP İl binası önünde oturma eylemi başlattı. AKP İl Başkanlığı’nın şikayetçi olması üzerine gözaltına alınan anne ve oğlu bir gün gözaltında kaldı. Savcılık tarafından tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen aile  adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Tarihler 9 mart 2021’i gösterdiğinde, aile, ”artık sabrımız kalmadı” diyerek Urfa Adliyesi önünde adalet nöbetine başladı.

Eylemlerinin 7. Günü olan 16 Mart 2021 tarihinde, anne, yaktığı ağıtlarda kamu görevlisine hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındı. İfadesi alınan anne ve oğul aynı gün serbest bırakıldı.

Eylemlerinin 17. Günü olan 26 Mart 2021 tarihinde DTK Eş başkanı Bedran ÖZTÜRK ve DBP Eş genel başkanları Saliha AYDENİZ ve Keskin BAYINDIR’ın aileyi ziyaretinin ardından aile  “2911 sayılı toplantı ve gösteri Yürüyüşü Kanununa Muhalefet” suçlamasıyla gözaltına alındı. İfade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.

Eylemlerinin 22. Günü olan 31 Mart 2021 tarihinde, anne ve oğul hiçbir gerekçe gösterilmeksizin gözaltına alındı. Güvenlik Şube Müdürlüğünde bir süre bekletildikten sonra ifadeleri alınmadan serbest bırakıldı.

Eylemlerinin 24. Günü olan 2 Nisan 2021 tarihinde eyleme polis müdahalesi gerçekleşti. Polis tarafından darp edilen Ferit ŞENYAŞAR sinir krizi geçirmesi üzerine hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Eylemlerinin 21. Günü olan 30 Mart 2021 tarihinde Ferit ŞENYAŞAR AKP Mv. İbrahim Halil YILDIZ’ın kardeşi Süleyman YILDIZ’ın şikayeti üzerine Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğüne ifadeye çağrıldı.

Eylemlerinin 73. Gününde HDP Eş Genel Başkanı Pervin BULDAN’ın ziyareti öncesi aile “Kamu Görevlisine Hakaret ettiği” iddiasıyla  darp edilerek gözaltına alındı. Anne ve oğul aynı gün akşam saatlerinde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Yine 14 temmuz tarihinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin BULDAN’ın Urfa’ya yapacağı ziyaret öncesi aile kent girişinde durdurularak Kamu görevlisine hakaret etmek suçlaması ile gözaltına alındı. İfade işlemleri bitmesine rağmen aile, Pervin Buldan şehirden ayrılana kadar emniyette tutuldu.

12 ağustos 2021 tarihinde “Adalet Nöbeti” tutan aileye müdahale eden polis, bariyerlere asılan pankartı gerekçe göstererek Ferit ŞENYAŞAR’a idari para cezası kesti.

Emine ŞENYAŞAR’ın katledilen eşi ve çocukları için sürdürdüğü adalet arayışı, aleyhine davaya dönüştü. ŞENYAŞAR’a, katliamda sorumluluğu bulunan AKP’li vekil İbrahim Halil YILDIZ’a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açıldı. Hakkında 4 yıla kadar hapis cezası istenen Emine Şenyaşar Urfa 2. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanıyor.

Aileye karşı bu kadar gözaltı ve baskı yapılmasının yegane sebebi, aileyi yıldırmak ve adalet mücadelesinden vazgeçirmektir. Bütün bu baskı ve göz altılara rağmen aile yılmamış ve eylemleri 200 gününde ilk günkü kararlılıkla ve daha güçlü bir şekilde devam etmektedir.

Adalet mekanizması ne yazık ki işlememektedir. Bildiğiniz üzere bir çok meslektaşımız mesleki faaliyetlerinden dolayı yargılanmaktadır. Toplumda Kobani dosyası olarak bilinen HDP’li siyasetçilerinin yargılandığı  HDP MYK davası devam etmektedir. Türkiye’de hukuksuzluk atmosferinin yoğun olarak hissedildiği, yaşandığı bu süreçte Şenyaşar ailesinin nöbet arayışında sonuç alınmasının, hukuka ve adalete olan güvenin sağlanması açısından önemli olduğu kanaatindeyiz.

Bu dosya yıllarca süregelen cezasızlık politikasının yansımasıdır. Türkiye’de kamu görevlilerinin kamu gücünü arkasına alarak işledikleri suçlar cezasızlık politikasıyla korunmaktadır.   Kamu görevlilerinin kimliklerinden dolayı korunduğunu biz faili meçhullerden biliyoruz.

3 yıldır gizlilik kararı olan ve ne aşamada olduğu bilinmeyen bir dosyadan bahsediyoruz. Ailenin adalet talepleri karşısında sessizliğe bürünen adli makamların tavrına karşı adalet nöbetine başlayan Şenyaşar ailesinin talebi hepimizin talebidir.

Karşısında muhatap bulamayan bir annenin çıplak elleri ile adliye binası temelindeki toprağı eşeleyerek adaleti araması BİR  semboldür. Bu sembol adaletsizliğin, hukuksuzluğun, cezasızlık politikasının sembolü olduğu kadar aynı zamanda çarpık ve tıkanmış olan hukuk mekanizmasına rağmen adaletten vazgeçmemenin, direnmenin ve mücadelenin de sembolüdür. Emine annenin sesi olmaya devam edeceğiz.  Hukuksuzluğa dur demek, bu zulmü sonlandırmak için bugün cübbelerimizle buradayız.” ifadelerini kaydetti.

Aile avukatlarından Bülent Duran; “Kamuoyundan ve basından şunu öğrendik; AKP mağdur edildi. Şenyaşar ailesini ve Şenyaşar ailesine yönelik korkunç katliamı mağdur edebiyatında olan AKP iktidarı, tek taraflı olarak işi terörize etmek suretiyle korkunç bir kamuoyuyla gündeme getirdi ve Şenyaşar ailesini yok etmeye yönelik bir katliam zinciri yaptı.” dedi.

BAROLAR ŞENYAŞARLARLA

Aile avukatının ardından baro başkanları söz aldı. Urfa Baro Başkanı Mehmet Velat İzol, “Adalet talebi 3 yıla yakındır sürüyor. Adalet talebi hepimizin talebi. Soruşturma üzerindeki gizliliğin kaldırılmasını istiyoruz. 3 buçuk yıldır neden dosyada bir ilerleme yok? Bunun cevabını bekliyoruz” dedi.

Van Baro Başkan Yardımcısı Hamza Çiftçi, adliye binasının önünde değil, içinde konuşuyor olmaları gerektiğini belirterek, “Savcılık 200 gündür devam eden bu nöbeti anlamak yerine Emine anneye dava açmayı reva görmüştür. Mücadele kararlılığının devam ettiğinin bilinmesini istiyorum. Ailenin yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, “Bu onurlu mücadelede barolar, avukatlar olarak yanınızda olmaya devam edeceğiz. Sadece duruşma salonlarında değil, eylemlerde de yanınızda olacağız. Diyarbakır Barosu olarak bu davanın ucu nereye varırsa varsın yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

URFADİPNOT

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil