Ana Sayfa Gündem 5 Ekim 2021 135 Görüntüleme

Uğur Tekstil İşçileri’nden Basın Açıklaması

Uğur Tekstil patronları tarafından sendikaları tanınmayan ve Kod-18 bahanesiyle tamamı işten çıkarılan Uğur Tekstil işçileri, DİSK bölge temsilcisi Mehmet Türkmen, STK ve siyasi parti temsilcileri ile birlikte Rabia Meydanı’nda geniş kapsamlı bir basın açıklaması yaptı.

İşçiler adına söz alan Zehra Ç. “Burada bulunmamızın sebebi Uğur Tekstil’in bize haksızlık yapması, bizi işsiz bırakıp kapının önüne atması. Biz haksızlığa gelmediğimiz için dik durduğumuz için bizi kapının önüne attılar. Haksızlığa boyun eğmeyeceğiz ve bize büyük haksızlık yapıldı. 2 buçuk yıldır Uğur tekstilde çalışıyorum. Pazar günü gelen bir mesajla işten atıldığımı öğrendim. Ben evi geçindiren bir ablayım, evin tek çalışanıyım ve şuan ne yapacağımı bilemiyorum. Daha dün bir kardeşimi üniversiteye gönderdik, diğer kardeşimi de babam bana güvenerek dershaneye gönderdi. Onların geçimini nasıl sağlayacağımı oturup kara kara düşünüyorum. Ailem hala işten atıldığımı bilmiyor. Babam olayı duyduğunda çok üzülecek psikolojik olarak çökecek çünkü çalışamıyor. Şuan bu işin içinden nasıl çıkacağımı bilemiyorum. Benim tek isteğim bir an önce işime dönebilmek. Ben başka bir yerde çalışmak istemiyorum, işime geri dönmek istiyorum ama hakkımı alarak dönmek istiyorum.” dedi.

Daha sonra söz alan işçi Murat Ç. “Biz 3 ay önce DİSK sendikasına başvurduğumuz için bugün bunları yaşıyoruz. Sanki yasadışı bir iş yapmışız, bir terör örgütüne üye olmuşuz gibi davranıyorlar. Biz anayasal hakkımızı kullanarak DİSK sendikasına üye olmuşuz ama gelin görün ki hiç bir yetkiliyi yanımızda yer almıyor. Eğer yanımızda yer alsaydılar bugün o fabrika kapanmazdı. DİSK sendikasına üye olduğumuz için bugün işsizsek bu devletin bir ayıbıdır. Milletin bir ayıbıdır . Bugün bize yapılan bir yanlış Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılan bir yanlıştır. Biz eğer Türkiye vatandaşıysak bu yanlış tüm Türkiye’ye yapılmıştır. Benim demek istediğim bugün bana yapılan yarın size yapılır. Hepimiz birlik olursak işçinin yanında duran kaybetmez. Patron zengin diye bize güçlü diye hep o kazanacaksa yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti bayrağı altında Çanakkale’de verdiğimiz savaş demek ki boşunaymış. Parası olan sürekli kazanıyorsa biz bu düzene bu adalete karşıyız. Ben değil tüm işçiler, tüm asgari ücretle çalışan arkadaşlar karşıyız. Biz tüm fabrikanın önünde de basın açıklaması yapacaktık. Güvenlik güçleri fabrikanın önünü öyle bir çevirmişler ki, biz kendimizi nasıl gördük biliyor musunuz? Sanki dağdan gelen bir teröristiz sanki biz orayı molotofla, roketatarlarla orayı havaya uçuracağız gibi. Tam tersine biz ekmeğimizin delikanlısıyız, biz ekmeğimizin peşindeyiz. Davamız ekmek davası, bunu kimseye anlatamıyoruz. Bu kadar insan köyden oradan buradan geliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nden, Cumhurbaşkanından, Ankara’dan hakkımızı istiyoruz. Biz DİSK sendikasına üye olduk, terör örgütüne üye olmadık. Bunu herkes böyle bilsin. Buradaki arkadaşlara ve asgari ücretle çalışan bütün işçilere sesleniyorum; Biz birlik olursak Hayri Uğur’u da yeneriz, Uğur Tekstil’inide yeneriz, önümüze kim gelirse yeneriz! Ama birlik olmadığımız sürece hiç bir şey yapamayız.  Biz herkesten yardım bekliyoruz, haklının yanında olmalarını istiyoruz. Biz bu dik duruşumuzun bütün Türkiye’ye örnek olmasını istiyoruz. Belki Doğu’lu olabiliriz, belki cahil de olabiliriz ama adaletin ne olduğunu gayet iyi biliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Daha sonra söz alan DİSK Güneydoğu Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen “Demin işçi arkadaşları dinledik. Aslında fabrikada yaşadıkları haksızlığın ne anlama geldiğini, işçilerin tepkisini/öfkesini herhalde onlardan daha iyi kimse anlatamazdı. Urfa’da aslında bir sınıf kavgası var. Arkadaşlar Türkiye’nin ve dünyanın her tarafında olduğu gibi bu kavganın bir tarafında. Burada eskiden beri alışılmış olan ağalık düzeni; işçinin ezilmeye, horlamaya devam ettiği, kölelik düzeninin devam etmesini isteyenler işçilerin hiç bir hak istemeden, hiç bir güvenceleri olandan, hiç bir anayasa haklarını kullanmadan köle gibi yapılan bütün baskılara, aşağılanmalara boyun eğerek çalışmalarını isteyen patronlar var. Bir taraftada bu köleliği kabul etmeyen kadın ve erkek işçiler var. Biz bütün Urfa halkına Urfa’da emekten, adaletten ve demokrasiden yana olduğunu söyleyen bütün vicdan sahibi Urfalı’lara taraflarını seçerken buna göre hareket etmelerini istiyoruz.” dedi.

Türkmen, devamında “DİSK olarak işçilerin bu haklı mücadelesini kazanana kadar gerekirse Hayri Uğur’un Mersin’deki fabrikasının önüne, Hayri Uğur’un evinin önüne gerekirse Ankara TBMM’ye kadar gideceğiz.” dedi. Ayrıca Türkmen, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun ve sendika temsilcilerinin de süreç içinde Urfa’ya, işçilerin yanına geleceğini söyledi.

Açıklamaya TİP, HDP, CHP ve DEVA parti temsilcilerinin yanı sıra SES, KESK ve Eğitim-Sen temsilcileri de katılım sağladı.

 

URFADİPNOT

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil