Ana Sayfa Gündem 16 Ekim 2021 94 Görüntüleme

Ali Babacan’ın Urfa Ziyaretinden Satır Başları

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Eyyübiye 1’inci Olağan İlçe Kongresi’nde gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Babacan’ın açıklamalarının bir bölümü şöyle;

“Yüzyıllardır sevgiyle saygıyla birlikte yaşama iradesine sahip olan insanımız çok daha iyi bir demokrasiyi ve çok daha yüksek bir refah düzeyini hak ediyor. Ülkemizin dört bir yanında gördüklerimiz hepimize, bütün Deva kadrolarına çok büyük bir sorumluluk yüklüyor. Gerçekten ülkemizin durumu kötü, adalet bitmiş, ekonomi yerlerde sürünüyor, temel hak ve özgürlükler sınırlanmış, kısıtlanmış. Gerçekten sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Ama bize düşen, en kısa zamanda bu emaneti teslim almak. Bize düşen sorumluluk bu toprakların köklü demokrasi tecrübesinden aldığımız güçle ülkemizde yaşanan şu demokratik gerilemeye artık bir son vermek.”

AKP iktidarının ilk yılları istişare mekanizmalarının işlediği ve kararların ortak akla dayanarak alındığı yıllardı. O iyi yıllardan bahsedelim. Ortak akla dayanan politikalarla neleri başardığımız konusunda şöyle bir hafızamızı tazeleyelim. O yıllarda Türkiye’de gündemi mafya ve çetenin değil demokratikleşme adımlarının meşgul ettiği günleri başlattık. OHAL in kaldırılmasından basın ve ifade özgürlüğünün güçlendirilmesine kadar çok önemli alanlarda adımlar attık. İstişarenin çalıştığı o günlerde halkımızın protesto hakkına sahip çıktık. Vatandaşlarımızın o dönemde hatırlayın iktidar karşıtı yapılan cumhuriyet mitinglerine katılmasını dahi kolaylaştırdık. Biz protesto hakkını, farklı düşünme hakkını eleştiri hakkını vatandaşlarımızın doğal hakkı olarak görüyoruz.  Ortak aklın çalıştığı o günlerde anadilde savunma hakkının önündeki engelleri kaldırdık, vatandaşlarımız mahkemeye gittiğinde savcıya hakime kendi anadilinde derdini anlatabilmeye başladı. Kürt dili ve edebiyatı bölümünün kurulmasını sağladık. Sendikal hakları güçlendirdik, AYM’de bireysel başvurunun önünü açtık. Vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini genişleten sayısız değişiklik yaptık. O yıllarda Türkiye İstanbul Sözleşmesini hazırlayan kadın haklarının güçlendirilmesi hususunda uluslararası çapta öncü adımlar atan demokratikleşmeyi öncelendiren bir ülkeydi. O günlerde elde edilen olağanüstü başarılarda katkı vermiş olmak benim için hep bir onur kaynağı olacaktır.”

‘Türkiye Her Alanda Geriye Gidiyor’

“Maalesef 2013 ten sonra Ortak akıl kayboldu istişare sıfırlandı o günlerde tüm bu icraatlerin altında imzası olan kişiler bizler gibi AKP’den tek tek ayrıldı. Yanlış insanlar yönetim kadrolarına girmeye başladı. Ortak aklın yerini tek bir kişinin keyfi yönetimi aldı. Hukuk adalet ayaklar altına alınmaya başladı. Sonuçta ne oldu olağanüstü hal sürerken yapılan bir referandumda tüm yetki tek bir kişinin eline teslim edildi. Şu anda Türkiye Gece yarısı Kararnameleri ile yönetilen bir ülke haline geldi. Merkez bankası başkanları mevsimlik işçiye döndü. Bugün artık aileler uykusuz geceler yaşıyor. Kimisi çocuğunun yurt taksidini, kimisi mutfak alışverişini, kimisi dükkan kirasını nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyor. Türkiye her alanda geriye gidiyor. Kürt sorunu diriltildi. Ülkemiz bir çözümsüzlük girdabı içine, kuru hamasete hapsedildi. Gündemi yeniden mafyalar ve çeteler belirler hale geldi. Türkiye uluslararası uyuşturucu trafiğinin göbeğinde yer alan bir ‘Narko Devlet’ olarak anılmaya başlandı.

Bu ülke çok büyük başarılara imza attı. Biz ortak aklın çalıştığı dönemde ilmek ilmek ördüğümüz bu demokratikleşme hikayesinin böyle sona ermesine, o başarıların yerle bir olmasına izin vermeyeceğiz. Sayın Erdoğan hiç kusura bakmasın biz ülkenin demokratik kazanımlarının o eski günlere dönmesine izin vermeyeceğiz. Biz bunun için buradayız, Bunun için Demokrasi ve Atılım Partisi’ni kurduk.”

‘Krizlerin Ortağı’ Bahçeli’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 2001 ekonomik krizinde de hükümetin ortağı olduğuna dikkati çeken Babacan, “Bu kadar kriz var. Bahçeli de bu krize ortak tıpkı 2001 yılında olduğu gibi. Bahçeli krizlerin ortağıdır. Sayın Erdoğan kusura bakmasın demokratik kazanımlarımızın eskiye dönmesine izin vermeyeceğiz. Her fırsatta bizim yönetimimizin başarıları ile övünüyor Sayın Erdoğan. Dolar her an artıyor, enflasyon artıyor. Madem alanım ekonomi diyorsun neden düzeltmiyorsun? Çünkü düzeltemezsin” diye konuştu.

‘Kürt Sorununu Keyfi Yönetim Büyüttü’

Son olarak konuşmasında Kürt sorununa da değinen Babacan, “Keyfi yönetim Kürt meselesini büyüttü, Kürt meselesini çözeceğiz” dedi.

 

URFADİPNOT

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil