Ana Sayfa Gündem, Özel Haber 18 Ekim 2021 92 Görüntüleme

Özel Haber | URBİT Başkanı Mehmet Arslan: Lütfen Bisikletlerin De Artık Bir Araç Olduğunu Kabul Etsinler.”

Urfa Bisiklet Topluluğu Spor Kulübü Derneği (URBİT) Başkanı Mehmet Arslan, Urfalı bisiklet sürücülerinin sorunlarını ve taleplerini Urfa Dipnot’a anlattı.

Mehmet Arslan: “Biz Urfa Bisiklet Topluluğu Spor Kulübü olarak büyükşehir belediyesiyle görüşüyoruz. Türkiye’de en büyük sıkıntımız bisiklet yollarının olmaması. Çarpık yapılaşmadan dolayı maalesef yollarımız yok. Bizim aklımızda bazı  projeler var, biz zaman zaman bu projeleri  belediye ile görüşüyoruz ancak bunlar göz ardı ediliyor ve yapılmıyor.

Biz çok şey istemiyoruz , yolların sağında ve solunda birer metre bariyerlerle ayrılan bir yol yapılırsa ve  maviye boyanırsa güvenli sürüşler yapabileceğimiz alanlar ortaya çıkar. Mesela Konya Belediyesi bu sorunu çözmüş durumda . Şu an orada 500 km’lik bir bisiklet yolu mevcut ama ama bizim ilimizde sadece 2 km bir kanal boyu yolu var. Konuyla ilgili  kulüp olarak belediyenin proje daire başkanıyla birlikte çalışmalar yapıyoruz. Yakın zamanda Haşimiyeden  Harran Üniversitesi Eyyübiye kampüsüne kadar uzanan 75 km’lik bir turizm yolu açılacak. Bu yola bisiklet yolunu talep ettik. Bir de Eyübbiye’de yapılan geniş bir yol var, oraya da bisiklet yolu yapılması için müracaat ettik. Yani biz bisikletliler olarak şunu söylemeye çalışıyoruz; biz kendi yolumuzda güvenli bir sürüş yapmak istiyoruz. Biz kulüp olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz . Hükümet nezdinde, Bakanlık nezdinde ve Belediyelere birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Biz bisiklet sürerken ölmek istemiyoruz. Bize güvenli yollar, güvenli caddeler ve güvenli sokaklar açın. Biz de bu spor aracını bu, ulaşım aracını güvenli bir şekilde kullanmak istiyoruz. Çevre ve şehircilik bakanının bundan sonra açılacak bütün yollarda ve bulvarlarda mutlaka bisiklet yolları olması gerektiği konusunda genelgesi var. Bunu bizzat çevre ve şehircilik bakanı kendisi söyledi. Biz de diyoruz ki sayın bakanım;  bunu gerçekleştirin. Belediye başkanlarına da söylüyorum; bu rüyamızı gerçekleştirin, biz ölmek istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Belediyenin konuyla alakalı daha ilgili olması gerektiğini belirten Arslan: “Mesela Büyükşehir Belediyemiz’in belediye araçlarını kullanan şoförleri ile bazen çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Sağ olsun Belsan müdürümüz bu konuyla ilgili ne zaman kendisinin kapısını çalsak bizimle ilgileniyorlar. Ancak şoförlere bisikletle ilgili eğitim vermeleri gerekiyor çünkü yanımızdan sıfır geçiyorlar ve biz tehlike yaşıyoruz. Şoförlere bu konuda eğitim verilebilir, başka illerimizde bunun örnekleri var. Lütfen bisikletlerin de artık bir araç olduğunu kabul etsinler, onlardan ricamız budur. Biz kulüp olarak bu konuda onlara yardımcı olmaya ve proje üretmeye hazırız. İstedikleri zaman bizlere ulaşabilirler. Yeter ki bu spor bu kültür ilimize gelsin, ilerlesin, gelişsin. Çünkü bu sporun yaşı yok . Şanlıurfa genç nüfuslu bir şehir. Bu gençlerin kötü alışkanlıklarından arındırılması için biz kulüp olarak mücadele ediyoruz. Eğer biz güvenli sürüş alanları oluşturursak Urfa’da bisiklet kullanmayan insan kalmaz. Çünkü bisiklet doğayı kirletmeyen çevreci bir taşıt ve  ekonomiye çok faydası var. Yakıt yakmıyor. Bisiklet cebinizi yakmıyor, fazla yağlarınızı yakıyor sadece. Memleketimizde kalp damar hastalığı oldukça yaygın. Başta kalp hastalıkları olması üzere bir çok hastalığa faydası var. İlgili belediyelerimiz katkı sunarsa, yani güvenli sürüş alanları yaratırsa inanıyorum ki herkes bisikletle işine de gidebilecek, ulaşım aracı olarak günlük hayatında da kullanabilecektir.” dedi.

URFADİPNOT

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil