Ana Sayfa Gündem 20 Ekim 2021 75 Görüntüleme

Diyanet İşleri 7 bin 800 kişiyi daha işe alacak

Personel gideri için 15 milyar liradan fazla bütçe ayrılan Diyanet, 7 bin 800 kişinin daha işe alınacağını duyurdu.

Hazırlanan 2022 bütçe teklifinde 16 milyar liralık bütçe ayrılan Diyanet, 7 bin 800 personel alınacağını duyurdu.

Diyanet’in internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 1500 Kur’an kursu öğreticisi, 5 bin 600 imam hatip ve 700 müezzin kayyım olmak üzere 7 bin 800 sözleşmeli personel alınacak.

PERSONEL BÜTÇESİ YÜZDE 24 ARTTI

Diyanet’e 2022 yılında 16 milyar 98 milyon 580 bin TL bütçe ayrılırken, bu rakamın 15 milyar 491 milyon 857 bin liralık kısmını personel gideri ve SGK primleri oluşturuyor. 2022 bütçesinde yer alan bu rakamlara göre Diyanet’in personel giderinin yüzde 24.04 artırılması öngörülüyor.

EĞİTİMDE PERSONEL AÇIĞI…

Öte yandan 6 Eylül’de yeniden başlatılan yüz yüze eğitimde bir buçuk ay geride kalırken, okullardaki personel açığı ise en büyük sorunlardan bir tanesi durumunda.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) tarafından 11 Eylül’de yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı okulların 6 Eylül’de yüz yüze eğitime geçileceğini aylar öncesinden belirlemişken, yardımcı hizmet personeli ile ilgili yeni bir atama ve çalışma yapmayarak, temizlik sorununu okul yöneticilerine havale etmeyi tercih etmiştir. Kırsal bölgelerde öğretmen ve okul yöneticisi olarak görev yapan binlerce arkadaşımız, asli görevleri dışında hizmetli ve memur çalışanlarının yapacağı işleri de yapmaktadır. Görev tanımları dışında her işi yapmaya zorlanan öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimiz, ya yüzlerce öğrencinin kullandığı tuvalet ve lavaboları kendileri temizlemek zorunda bırakılmakta ya da bütçe dışı gelirleri varsa hukuka aykırı biçimde kayıt dışı yevmiyeli temizlik görevlileri çalıştırmaktadır” denilmişti.

MEB’in sorunları çözmek, okulların ihtiyaç duyduğu miktarda kaynağı okullara aktarmak yerine, bütün yetersizliklerini; öğretmenlere, öğrencilere, velilere ve okul yöneticilerine fatura edildiği belirtilen açıklamada, “21. yüzyıl Türkiye’sinde görevi, öğrencisine rehberlik ve ders vermek olan öğretmene sınıf, lavabo ve tuvalet temizliği yaptırılmaktadır. Görevi derse girmek ve öğrenmek olan öğrenciler; nöbetçi öğrenci yaklaşımı ve uygulamaları ile temizlik çalışanı gibi çalıştırılmaktadır. Ve yine görevi okullardaki eğitim-öğretim faaliyetlerini planlamak ve yönetmek olan okul yöneticilerine ise tahsildarlık yaptırılmaktadır. Bu durumun bir sonuç değil, siyasal bir tercih olduğu gün gibi ortadadır” ifadeleri kullanılmıştı.

Yine Eğitim Sen’in 2022 yılı MEB bütçesine yönelik analizinde, “Okullardaki yardımcı hizmetli personel açığının giderilmemesi, salgın koşullarında yeterli bütçenin ayrılmaması uygulamasının önümüzdeki süreçte de sürdürülmesi kabul edilemez” denilmiş ve öğretmen, akademik personel, memur ile yardımcı hizmetli açıklarının kadrolu istihdam yoluyla kapatılması gerektiği vurgulandı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil