Ana Sayfa Eğitim, Gündem 29 Ekim 2021 106 Görüntüleme

Veli-Der: “Yüz Yüze Eğitim Sürdürülemiyor, En Büyük Risk Okul Terkleri”

Veli-Der’den yüz yüze eğitimin 8. haftasına ilişkin yapılan açıklamada, mevcut tabloda sürecin fiilen devam ettirilemediği belirtildi. Açıklamada ayrıca örgün eğitim terkine vurgu yapılırken, “Okul terki önümüzdeki dönemde başta yoksul çocuklar olmak üzere akademik ‘başarısızlığı’ olan çocuklar açısından en önemli tehlikedir” denildi.

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) 8. haftası geride kalan yüz yüze eğitim sürecine ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamanın başında 29 Ekim’e değinilirken, “Cumhuriyet çocuklarımıza kamusal, laik bir eğitimi armağan etmişti. 98 yıl sonra eğitimin bir hak değil alınıp satılabilir bir hizmet haline geldiği, bilimsel, laik eğitim hakkının çocuklarımızın ellerinden tamamen alındığı günleri yaşıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında okullarda alınmayan önlemler nedeniyle karantinaya alınan sınıflar, pozitif vakalar nedeniyle kağıt üzerinde devam eden yüz yüze eğitimin fiilen devam ettirilemediği belirtilen açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hala en temel hak olmasına rağmen il il, okul okul karantinaya alınan sınıf sayısını ve pozitif vakaları açıklamadığı vurgulandı.

Açıklamanın devamında şu başlıklar ele alındı:

KARANTİNAYA ALINAN SINIFLARDA MİLYONLARCA ÇOCUK UZAKTAN EĞİTİME ULAŞAMIYOR

Uzaktan eğitime geçen sınıflarda da çocuklarımızın internet erişim ve cihaz sorunu devam ettiği için uzaktan eğitime erişim sorunu sürüyor. Çocuklarımıza Şubat ayı içerisinde 2 milyonu aşkın tablet dağıtıldığı açıklamasının da gerçek olmadığını gördük. Son yayınlanan Cumhurbaşkanlığı 2022 Yıllık Çalışma Programı’ nda salgının başından bugüne yalnızca 664 bin 157 öğrenciye tablet bilgisayar dağıtıldığı açıklandı. UNICEF Salgında Eğitime Erişilebilirlik Raporu’ nda üllkemizde en az 6 milyon öğrencinin uzaktan eğitime erişemediği açıklanmıştı. Kamu kaynakları, bütçe ısrarla çocuklarımızın ihtiyaçları için kullanılmadı. Milyonlarca çocuğumuz hala uzaktan eğitime ulaşamıyor.

OKUL TERKİ EN ÖNEMLİ TEHLİKE

Kasım ayının ortasıyla birlikte ara tatilin yaklaşıyor ve ortaokul ve liselerde sınavlar devam ediyor. Sınav merkezli eğitim sistemi ve yaşanılan eşitsizlikler sonucu okul terkinin artma riski sürüyor. Önümüzdeki birkaç hafta okul terkinin artma olasılığının en yüksek olduğu zaman dilimi. Başta yoksul ailelerin çocukları olmak üzere dezavantajlı tüm kesimlerin örgün eğitim dışına çıkma olasılığı çok yüksek. Okul terki önümüzdeki dönemde başta yoksul çocuklar olmak üzere akademik “başarısızlığı” olan çocuklar açısından en önemli tehlikedir.

OKUL ÖNCESİNDEKİ ÇOCUKLARIMIZ  İÇİN PARASIZ, KAMUSAL, LAİK EĞİTİM HAKTIR

Milli Eğitim Bakanı’ nın son yaptığı açıklamalarla; siyasi iktidarın kısa bir süre içerisinde beş yaş okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alacağı ve bu süreç ile birlikte Kuran kurslarının da zorunlu eğitim kapsamına alınacağı ve çok sayıda öğrencinin Kuran kurslarına devamının bu değişiklikle yaşama geçirilmek istendiğini görüyoruz. Okul öncesi eğitim haktır. Tüm çocuklarımızın parasız, laik, kamusal eğitim hakkı en temel hakkıdır. Beş yaş Kuran kursu eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınması uygulamaları ve arayışları sonlandırılmalıdır.

2022 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda kadın üniversiteleri ısrarı devam ettirilmektedir. 4+4+4 sonrası yaşama geçirilen uygulamalar, ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle karma eğitim hakkı hukuken ve fiilen ortadan kaldırılmıştır. Kadın üniversiteleri ile de karma eğitim hakkı ihlali sürdürülmektedir.

Karma eğitim tartışılmaz en temel haktır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil