Ana Sayfa Gündem 1 Kasım 2021 128 Görüntüleme

Türkiye Siyasetinde Üçüncü Bir İttifak Kuruluyor!

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş Avrupa ve Türkiye’de yaptığı seçim ve örgütlenme gezileri kapsamında, komşu il Antep’teydi. DİPNOT’ta gündemi değerlendiren Erkan Baş önemli açıklamalarda bulundu.

TİP Genel Başkanı Baş: “Bir yol var diyor Türkiye İşçi Partisi aslında. Parti geçen sene seçim yeterliliğini tamamlamıştı, şimdi bunun üzerine örgütlerimizi güçlendirmek, bir tarafta da Türkiye’de oluşabilecek seçim ortamına partinin tam ve hazır olarak girmesini sağlamak., diğer taraftan hem partili arkadaşlarımızla hem yurttaşlarımızla ülkenin içinde bulunduğu durumu ve partimize düşen görevleri sorumlulukları daha ayrıntılı bir şekilde değerlendirmek üzere uzun süredir devam eden gezilerimizi bu hafta Mersin ve Antep’te gerçekleştirdik. Her hafta sonu hafta içi mecliste bir bütçe yoğunluğu var,  ama hafta sonları örgütlerimizle buluşmaya devam ediyoruz. Biz Türkiye’nin bir an önce bu Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi denilen bu ucube sistemden kurtulması gerektiğini düşünüyoruz, dolayısıyla hemen bir seçim talebimiz var yani bu gün seçim gerçekleşse bile geç olduğunu düşünüyorum bununda her gün derinleşen bir ekonomik krizle halkın yoksullaşmasıyla ne kadar acil bir ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor. Belli ki iktidar Türkiye’nin yanmasını emekçilerin daha da yoksullaşması halkın açlığa sefalete mahkum edilmesini dert etmiyor tek bir derdi var iktidar koltuğunu korumak, bu nedenle bizimde bir tek derdimiz var bu gün için acil diyorum acil bir sorun olarak Türkiye’nin bu iktidardan kurtulması.” dedi.

Bu kurtuluş mücadelesi için mümkün olduğunca siyasetin dışına itilen toplumsal kesimlerin siyasette özne haline getiren bir yaklaşımı örgütlemeye çalışıyoruz, işçileri emekçileri kadınları gençleri bu mücadelenin etkin bir öznesi haline getirmek istiyoruz.

Bu kurtuluş mücadelesi için mümkün olduğunca siyasetin dışına itilen toplumsal kesimlerin siyasette özne haline getiren bir yaklaşımı örgütlemeye çalışıyoruz işçileri, emekçileri, kadınları,  gençleri bu mücadelenin etkin bir öznesi haline getirmek istiyoruz. TİP esas olarak bu kuvvetlerin kendilerini temsil edebilecekleri bir siyasal zemin olarak büyüyecek güçlenecek, bu iddiayı taşıyoruz. Tabi seçimlere doğru artık ittifaklar şekillenmeye başladı. Gözüken ittifaklar Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı. Hatta millet ittifakı bir genişleme arayışı içerinde olduğu gözüküyor. Bizim Türkiye İşçi Partisi olarak görüşümüz bu iki ittifakın dışında Türkiye’nin ezilenlerin, emekçilerini belki AKP’ den kurtulduktan sonra oluşacak yeni Türkiye’nin demokratik muhalefetini etkin kuvvetlerini bir üçüncü ittifak çatısı altında bir araya getirmenin gerekli olduğu, bu kapsamda HDP ile bir görüşmemiz oldu önümüzdeki günlerde EMEK PARTİSİ ve SOL PARTİ’yle  sol sosyalist ilerici göçlerle demokratik kitle örgütlerle Sendikalarla bu süreci hep birlikte tartışacağız ve en kısa sürede halkımızın ihtiyacı olan Türkiye halklarının gerçek ihtiyacı olan ve Türkiye’nin AKP’ den kurtulması için zorunlu gördüğümüz bir üçüncü ittifakı hep birlikte inşa edeceğiz.

 

DİPNOT

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil