Ana Sayfa Gündem 7 Kasım 2021 88 Görüntüleme

Mehmet Ali Aslan Urfa Kitap Fuarı’nda

Şanlıurfa’da düzenlenen 4.Ulusal Kitap Fuarına, ”Mama ” kitabı ile  HDP  eski dönem Batman ve Mardin Milletvekilliği de yapmış olan Yazar ve Öğretmen  Mehmet Ali Aslan’da katılım sağladı.

Urfa Kitap Fuarında  imza gününe katılan Mehmet Ali Aslan Dipnota kitabı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bize biraz yazarlık geçmişinizden ve kitabınızdan bahsedebilir misiniz ?

Üniversitedeyken amatörce bir şiir kitabı da yazmıştım, Azram Da Sensin Azrailim De Sen diye. Onun dışında bizim köy Midyat’a bağlı Mercimekli köyü eski adıyla Habsınaz dört dilin konuşulduğu ve herkesin dört dil bildiği Arapça, Kürtçe, Süryanice ve Türkçe artı Müslüman ve Hristiyanların yüzyıllarca beraber yaşadığı tarihi ve mimari değeri yüksek bir köy. Tabi çocukluğum orda geçti o kültürün içinde büyüdüm, yani farklı dillerin farklı inançların bir arada yaşadığı 100 haneli bir köydü . Tabi zamanla o kültürün değerini dışarda kıyaslama şansımız oldu ve şimdiki zamana yani çocukluğumuzu orda yaşadığımız gibi daha biz doğmadan önce de köyde anlatılan ama hala köyün ruhunu, atmosferini etkileyen olaylar yaşanmış ve  hala anlatılıyor. Onları da ya birebir tanıklarından ya da duyduklarından dinledik ve  dinlediklerimizi de  not aldık insanlar istifade etsin diye. Çünkü çok dillilik çok kültürlük çok inançlılığı harmanlamış bir yerleşim birimi , bakıyorsunuz sonra 1915 olayları ile birlikte o kültürel zenginlikler birbirine kırdırılmaya çalışılıyor ama yine köy Müslüman mıhallemi bir duruş sergiliyor , Süryani ve Hristiyanları koruyor ve saklıyor ve daha güvenli yerlere kaçırıyorlar tabi bu esnada yaşanan bazı acı olaylar hala bizlerin hafızasında yani sürekli anlatıldığı için biz istedik ki bu kitabı yazalım iyi örnekler pekişsin iyi örnekler kaybolmasın bir kalıcı eser olsun,  kötü örnekler de bitsin kötü örnekler de bir daha yaşanmasın diye  yaşanan faciaları felaketleri dile getirdik. Onu dışında mesela çok çarpıcı bir örnek vardır , 1915 olaylarında Süryaniler Aynverd ‘Gülgeze’ diye bir köye sığınmış çoğu Şeyh Fetullah Hamid’i diye bir Müslüman Alim barışı sağlamak için sulhu sağlamak için sahip olduğu tek erkek evladını ve yeğenine rehin bırakıyor. Süryanilere yani kimse size karışırsa siz bu çocuğuma ve yeğenime istediğinizi yapabilirsiniz şeklinde tabi bunu herhalde dünya tarihinde  bir örneği yoktur.  Farklı bir dilden farklı bir dinden bir ırktan bir insan kendi sahip olduğu tek oğlunu rehin bırakıyor.  Bu örneklerin de aslında çoğalması, büyümesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer biz yani benim fikrim bu gibi örnekler bu gibi kitaplar bu anlatımları biz kendimize rehber edinirsek bugün  Türkiye’de ki  Kürt sorunu da Alevi sorunu da ya da başka farklılıkların  sorunu da çözülmüş olacak . İlk önce bu zihniyeti taşımak lazım bu ruhu taşıyıp barındırmak  lazım , yani bu sorunu  köyümüzün ölçeğinde belki çözdük çözebildik ama bu sorunu  ha bir köyde çözmüşsün ha bir ülkede çözmüşsün  ha bir kıtada hiç fark etmiyor önemli olan empati yapmak . Bu kitabı aslında beyaz perdeye aktarmak için bir çalışmaya girdik ve ben inanıyorum ki çok pozitif katkıları olacaktır.  Hem bölge ölçeğinde hem Türkiye ölçeğinde hem dünya ölçeğinde bundan hiç şüphem yok.

” Bu kitabı ve konusunu beyaz perdeye aktarmak için bir çalışma yapıyoruz.”

Bu yüzden sizin aracılığınızla bir kez daha bir çağrı yapmış olayım, bunu  beyaz perdeye aktarmak için çalışmalar yapmaktayız.  Henüz  aldığımız bir teklif yok  ama  büyük yönetmenlerle çalışmak istiyorum ,  büyük bir örneklik teşkil edecek olaylar yaşanmış dolayısıyla bunların çok hassas ve çok ince bir şekilde beyaz perdeye aktarılması gerekir. Onun ruhunu kavrayacak, onun ruhunu izleyiciye aktarabilecek donanımda,  kalitede  bir ekibe ihtiyaç var ve öyle bir şey olursa inanın şimdi Türkiye’den  tutun Orta Doğu’ya kadar farklı farklı ülkelerde mezhep çatışmaları körükleniyor , farklı ülkelerde ırk kavmiyet ,  ulus zenginlikleri ,  farklı din aidiyet çatıştırılıyor. Bu filmin ve bu filmi izleyenlerin bu fitnelere bu kardeş kavgasına alet olmayacağının ben garantisini veriyorum . Bu konuda iki kere iki dört edercesine garanti veriyorum çünkü şu anda mezheplerden tutun dinlere kadar,  kavmiyetlere  kadar referans aldıkları çatışmaya sebep olan, diyelim ki kötü örneklerin referanslarının yanlışlarını da ortaya koymuşuz.  Tam tersine dinlerden tutun mezheplere kadar kendi raiyetindekilerin korumaya dönük olduğu kadar aslında başkalarını  da korumaya yönelik ilkeler vardır. Ama çoğu zaman onlar referans alınmıyor,  o dinde olmayan ama varmış gibi insanların ya da siyasi yönetimlerin ya da işte sistemin erkin iktidarın ortaya attığı ama hiçbir bilimsel hiçbir inançsal referansı olmayan daha çok kendi menfaatini esas alan entrikalarla insanlar birbirlerine düşürülüyor. Bunu önlemeye yönelik bir girişimdir de bu kitap, yeterince çektik, yüzyıllardır çekiyoruz ve çekmeye devam ediyoruz ama artık son bulsun, bu kitapta son bulması için büyük bir örnektir, inançtır ve vesile olmasını umut ediyoruz.

 

DİPNOT/ANONİM

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil