Ana Sayfa Gündem 11 Kasım 2021 66 Görüntüleme

Sağlık Çalışanları Güvenli Çalışma Ortamı İstedi

Şanlıurfa’da tabip odası üyeleri çalışma koşullarında iyileştirme, güvenli ve sağlıklı çalışma şartları yaratılmasını istedi.

Şanlıurfa Tabip Odası, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarında iyileştirme yapılmasını, güvenli ve sağlıklı çalışma alanları oluşturulmasını talep eden basın açıklaması yaptı.

Şanlıurfa Tabip Odası’ndaki basın açıklamasını oda adına aktivist Derya Bulgur yaptı.

Kovid-19’un yıkıcı etkisini yaşamaya devam ettiklerini belirten Bulgur, pandemi sürecinden en çok sağlık emekçilerinin olumsuz etkilendiğini kaydetti. Bulgur, bu dönemde çok sayıda sağlık çalışanın yaşamını yitirdiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Tüm pandemi süreci boyunca hekimler ve sağlık çalışanları uygun olmayan çalışma koşullarında uzun süre çalışmak zorunda kaldı. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, iktidarın bilimsel bilgiye dayanmayan, şeffaflıktan uzak, yerel dinamikleri gözetmeyen, eksik, yanlış ve tutarsız uygulamalarının bedelini biz sağlıkçılar hayatlarımızla ödedik, ödüyoruz. Pandemi sürecinde öncelikli planlama birinci basamakta yapılması gerekirken test, temaslı takibi, yaşam alanlarının salgına göre düzenlenmesi gibi şeyler yapılmadı ve salgın hastanelerde karşılandı. Bu plansızlığın sonucu olarak sağlık çalışanlarının iş yükü arttı, çok sayıda sağlık emekçisi hastalığa yakalandı.”

Derya Bulgur, uzun saatler kesintisiz çalışma, sık nöbet tutma, her 5 dakikada bir muayene, yoğun iş yükü, şiddete maruz kalmanın sağlık kurumlarının olağanı haline geldiğini kaydetti. Sağlık çalışanlarının sorunlarının salgınla birlikte daha da derinleştiğini ifade eden Bulgur, bakanlığın da çalışma alanlarında gerekli önlemleri almadığını ileri sürdü.

Bulgur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Temel insan hakları arasında yer alan güvenli ortamlarda çalışma hakkı, bu süreçte ihlal edildi. İş güvenliği, uygun çalışma ortamı, uygun çalışma süresi, izin ve dinlenme hakkı, uygun işte çalıştırılma, adil ücret ve örgütlenme hakları salgın döneminde göz ardı edildi. Özellikle pandeminin ilk aylarında sağlık çalışanları maske, siperlik, gözlük, eldiven, dezenfektan gibi koruyucu materyallere ulaşmakta ciddi sorunlar yaşadı. Salgının ilerleyen dönemlerinde ise aile sağlığı merkezlerinde, iş sağlığı ve güvenliği gibi birinci basamakta görev yapan sağlık çalışanları ve işyeri hekimleri yeterli ve nitelikli kişisel koruyucu donanıma (KKD) ulaşım sıkıntısı yaşadı.”

Salgın döneminde vakaların bakanlıkça uzun süre gizlendiği iddiasında bulunan Bulgur, sağlık çalışanlarının bulaş riskiyle karşı karşıya bırakıldığını kaydetti.

Sağlık çalışanlarının istifa, emeklilik, rapor alma, izin, mola haklarını kullanmasının genelgelerle resmileştirilerek engellendiğine değinen Bulgur, “Sağlık reformu adı altında sağlığı piyasalaştıran bu sistemin mevcut olumsuzlukları pandemi sürecinde net olarak ortaya çıktı. Çöken sağlık sisteminin bedelini ödüyoruz, daha fazla bedel ödemek istemiyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce çalışma alanlarında düzenleme yapmaya çağıran Bulgur, taleplerini söyle sıraladı:

“Tüm sağlıkçılar için güvenli çalışma alanı, hastalarımız için güvenli tanı tedavi ortamlarının oluşturulmasını, önlemlerin gözden geçirilip yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Haftalık çalışma sürelerimizin yeniden düzenlenmesini ve azaltılmasını istiyoruz. Şiddete ve hastalıklara karşı güvenli, sağlıklı çalışma ortamı istiyoruz. OHAL KHK’leriyle hukuksuzca ihraç edilen, güvenlik soruşturması gerekçe edilerek ataması yapılmayan tüm hekimlerin, kamu emekçilerinin derhal görevlerine başlatılmasını istiyoruz. Birinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini ve sevk zinciri uygulamasına geçilmesini istiyoruz”

BİHA

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil