Ana Sayfa Gündem 23 Kasım 2021 70 Görüntüleme

Uğur Tekstil, Özak Tekstil, Yılmazlar Ayakkabı Çalışanlarından Ortak Basın Açıklaması

Uğur Tekstil, Özak Tekstil, Yılmazlar Ayakkabı Çalışanlarından Ortak Basın Açıklaması.

Şanlıurfa OSB’de bulunan Uğur tekstil,  Özak tekstil ve Yılmazlar ayakkabı çalışanları, Rabia meydanında bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Çok sayıda Siyasi Parti Dernek ve STK’ların katıldığı açıklamada konuşan İşçiler ve siyasi parti yöneticileri, Uğur tekstil ve Disk Sendikası’na seslenerek bu mağduriyetin İşçi haklarını gözeterek bir an önce bir çözüme kavuşması gerektiği vurgulandı. “Disk ve fabrika yönetiminin bu gün bir görüşme gerçekleştireceği bilgisini aldık. Bu yüzden fabrika önündeki oturma eylemimizi toplantıdan çıkacak nihai bir karara kadar erteledik.  Masada oturan Sendika  ve patronlar bir an önce bu mağduriyetimiz  bitsin ve işlerimize geri dönelim yoksa bu eylemler bu örgütlü direniş gün geçtikçe daha fazla büyüyerek devam edecek” dedi

işçi komitesi tam Metin basın açıklaması

İşçiler: “Bu onurlu mücadelemizde bir kez daha yanımızda olan, bizi yalnız bırakmayan bütün kurum temsilcilerini ve basın mensuplarını saygıyla selamlıyorum. Anayasal hakkımız olan sendikalı olma hakkımızı kullandığımız için her türlü baskıya uğrayan ve iki ayda ikinci kez toplu şekilde işten atılan Uğur Tekstil işçileri olarak bir kez daha sesimizi duyurmak için buradayız. Yine aynı şekilde bizim gibi anayasal haklarını kullanıp sendikalı oldukları için neredeyse 2 yıldır aynı baskılarla karşı karşıya olan ve bir kez daha ücretsiz izinle açlığa mahkum edilen Özak Tekstil işçisi arkadaşlarımız da seslerini duyurmak için bir kez daha buradalar.

Dün fabrika önünde yaptığımız açıklamamızda yaşadıklarımızı anlattık. Kısaca bir kez daha hatırlatmak gerekirse, bizler 95 Uğur Tekstil işçisi olarak 18 Kasım Perşembe günü toplu halde bir kez daha işten atıldık. Fabrikamızın yeni müdürü ve yeni ortağı Servan Zenderlioğlu tarafından hem de jandarma zoruyla fabrikadan atıldık. Ve yine aynı gün Özak Tekstil’de bizim gibi DİSK Tekstil sendikasına üye olan ve öncesinden senelik izne gönderilen işçi arkadaşlarımız senelik izinleri bitince bir kez daha süresiz ücretsiz izne gönderildiler. Ve ne tesadüftür ki bütün bunlar Bölge Temsilcimiz Mehmet Türkmen’in görevden alındığının açıklandığı gün oldu.

Dün söylediklerimizi bir kez tekrar ediyoruz. Örgütlenmeye başladığımız ilk günden bugüne kadar her zaman yanımızda olan Mehmet Türkmen’in işçilerden habersiz, işçilerin onayı olmadan bir anlaşma yapılmasına karşı çıktığı için Disk Tekstil sendikasınin genel başkanı Kazım Doğan tarafından görevden alındığını öğrendik. Kazım Doğan’ın Mehmet türkmen’e “sen işçileri çok fazla savunuyorsun, herseyi işçiye sorup onlar ile beraber karar alıyorsun” diyerek görevden alması tabiri caiz ise kendi temsilcisini satması anlamına geliyor. Çünkü patronumuz Hayri Uğur’un da Mehmet Türkmen’I istemediğini biliyoruz. Mehmet Türkmen’in görevden alındığının açıklandığı aynı gün biz işçiler jandarma zoruyla kapı dışarı ediliyoruz.
Evet yanlış duymadınız disk tekstil sendikası genel başkanı kazım doğan kendi sendikasının temsilcisi olan Mehmet Türkmeni “işçilerin iradesi ve kararı ile hareket ettiğini söyleyerek ve patronla anlaşarak görevden aldı!!!!! Ve dün olduğu gibi bugün de sendikamızdan hiç bir yetkilinin burada olmaması, sendikaya üye yaklaşık 100 tane işçiyi sahipsiz bırakması Mehmet Türkmen’e yapılanları ve Mehmet Türkmen’le birlikte bizim de satıldığımızı onaylar nitelikte.

Ve ne acıdır ki, fabrikayı örgütleyen ve mücadelemize başından beri önderlik eden bölge temsilcisi Mehmet Türkmen’in görevden alındığını işçilere patron açıklıyor. Fabrikada patron bizimle toplantı yaparak bu açıklamayı yapıyor ve hemen ardından toplantıdayken sendika merkezinden işçilere sms mesajıyla Türkmen’in görevden alındığı bilgisi geliyor. Düşünebiliyor musunuz, sendika bölge temsilcisinin görevden alındığını işçilere patron açıklıyor, patron isteğiyle sendika merkezi işçilere mesaj gönderiyor, üç gün öncesinde güvenlik görevlilerinin kapıdan içeri sokmadığı genel başkan vekili M. Ali Başak patronun isteği üzerine fabrikaya geliyor ve biz işçiler sendika yöneticimiz M.Ali Başak’la toplantıdayken, onunla tartışırken patronumuz Servan bey bizi bağırıp hakaret ederek kovuyor ve jandarma zoruyla dışarı attırıyor. Ve bütün bunlar olurken orda olan merkez yöneticimiz M. Ali Başak bu duruma hiçbir tepki göstermiyor ve sadece seyrediyor. Bizimle patron ağzıyla konuşup, patronunuz ne diyorsa onu yapın diyor.

Geçen hafta işten atıldıktan sonra fabrika önünde direnişe başlama kararı aldık ve bu kararımızı bildirmek için Sendika genel başkan vekili ve genel başkanı arayıp bilgi vermek istedik. Genel başkan vekili M. Ali Başak telefonlarımızı açmadı, genel başkan kazım doğan’la konuştuk ve gelip yanımızda olmalarını bize sahip çıkıp öncülük etmelerini istedik. Ancak ne yazık ki buna olumsuz yanıt aldık. Aynı şekilde Özak işçisi arkadaşlar da geçen hafta fabrika önünde yaptıkları basın açıklamasından önce genel başkanı arayıp destek istediler. Aynı şekilde genel başkan kazım onlara da eyleme destek vermeyeceklerini söyledi.

Yani kısacası önce Mehmet Türkmen’i görevden alan Disk Tekstil sendikası genel başkanı Kazım Doğan ve sendika genel merkezi tarafından resmen yüzüstü bırakıldık.
Ancak biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Özak Tekstil ve Uğur Tekstil işçileri olarak bu mücadele çok şey öğrendik. Öncelikle patronlara karşı haklarımız için birlik olup mücadele etmekten başka bir yol olmadığını öğrendik. Birlik olduğumuzda, örgütlü bir şekilde direndiğimizde kazanabileceğimizi öğrendik. Ama bir şey daha öğrendik, sadece patronlara karşı değil, patronlarla işbirliği yapan ihanetçi sarı sendika ağalarına karşı da birlik olup mücadele etmemiz gerektiğini öğrendik. Sadece sendikalı olmak yetmez, işçilerin karar alıp işçilerin yönettiği gerçek işçi sendikacılığı için de mücadele etmemiz gerektiğini öğrendik.

Buradan bir kez daha taleplerimizi dile getiriyoruz. Uğur Tekstil işverenine sesleniyoruz, jandarma tarafından fabrikadan zorla çıkarılan yaklaşık 100 tane işçinin tekrar işe alınması, içerde adil bir iş ortamının ve çalışma huzurunun oluşturulmasını istiyoruz. Biz içerde işçiler üzerindeki bu baskının son bulmasını ve işimize geri dönüp çalışmak istiyoruz. İşçilerin haklarına saygı gösterilmesini istiyoruz. Bu taleplerimiz Kabul edilip hepimiz tekrar işe alınıncaya kadar da mücadelemize ve direnişimze devam edeceğmizi ilan ediyoruz.

Bugün istanbul’da bizim taleplerimizle ilgili uğur tekstil patronu, fabrikanın üretim yaptığı zara markasının temsilcisi, küresel sendika temsilcisi, sendikamızın bağlı olduğu konfederasyonumuz DİSK’in genel başkanı Arzu Çerkezoğlu ve disk tekstil genel başkanının da katılacağı bir toplantı yapılacağı bilgisini aldık. Bu toplantıda atılan işçilerin işe geri alınması konusunda bir anlaşmaya varılmasını ve taleplerimizin kabul edilmesini bekliyoruz. Bu toplantı ve sonrasında yapılacak görüşmeler sonucunda taleplerimizin kabul edilmesi ihtimalini gözeterek, yarın fabrika önünde sürdürmeye karar verdiğimiz süresiz direnişi şimdilik erteliyoruz.

Özak tekstil tapelleri
1) sendikasal ayrımcılığa son verilsin
2) işe kesin başlama tarihimizi belirlensi.
3) ücretsiz izin kaldırilip işçiyi mağdur etmiyecek sekilde bir yol belirlensin
Birkaç gün içinde taleplerimiz kabul edilmezse mücadelemize ve direnişimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Katılan herkese teşekkürler”dedi

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil