Ana Sayfa Gündem 25 Aralık 2021 103 Görüntüleme

HDP’den Kitlesel Basın Açıklaması

HDP’nin “şimdi adalet zamanı” Sloganıyla gerçekleştirmek istediği mitingi dün valiliğin Halepli bahçe de yer tahsis etmemesinden  dolayı iptal olmuştu. HDP Eş Genel Başkan Mithat  Sancar DBP Eş  Genel Başkanları ve birçok bölge Milletvekilinin katılımıyla kitlesel bir basın açıklaması düzenledi.

Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan HDP Eş Genel Başkan’ı Mithat Sancar, Şenyaşar ailesi, hukuktaki adaletsizlik, ekonomik kriz, hasta tutsaklar, ve erken seçim başta olmak özere bir çok konu hakkında konuştu.

Mithat Sancar”

“Şenyaşar ailesi! Ferit kardeşim yanımda. Emine anamız gelemedi. Biz her zaman her şart altında oradayız, onlarlayız. Şenyaşar ailesine yapılanlar, adaletsizliğin zulüm boyutuna vardığı bir örnektir. Zulmün büyüğü herkesin gözü önünde. 3 insan hunharca katledildi, herkes seyrediyor, devlet seyrediyor, savcılar seyrediyor. Üstüne üstlük ailemize saldırıyorlar. Bu adaletsizliğin ötesinde kara bir zulümdür ve şimdi Emine Ana, Ferit kardeşimizle birlikte adliye önünde oturuyor. Belki bugün bu şartlarda, bu soğukta orada değil ama bu nöbet devam edecek, adaleti haykırmaya devam eden tek bir kişi kalıncaya kadar devam edecek. Biz bir kez adaleti haykırmaya başladık mı yüz binler, milyonlar bu sesi duyacak. İlk oturduklarında belki tek başınaydılar, ama şimdi sesleri Türkiye’nin her yerine yayıldı bu dava bizim davamız bu ses bizim sesimizdir. Şenyaşar ailesinin adalet davası bu ülkenin onur meselesidir. Eğer burada dayanışma göstermekten kaçınan  olursa bu onur sınavından kalacaktır ve bu onların alnına kara bir leke olarak sürülecektir. Ama adalet mücadelesi er ya da geç amacına ulaşacaktır”
‘ADALETİ HAKİM KILACAĞIZ’
Emine Şenyaşar’ın nöbette dile getirdiği “adalet yoksa ekmek de yoktur” sözlerini hatırlatan Sancar, şöyle devam etti: “Daha nasıl anlatılır. Eğer bir ülkede adalet yoksa ekmek de olmaz, huzur da olmaz, barış da olmaz. O nedenle adalet mücadelesi hem iş, aş, ekmek mücadelesidir, hem barış ve özgürlük mücadelesidir, hem de onur mücadelesidir. Şenyaşar ailesine yapılanlar, hepimize yapılmıştır. Sessiz kaldığımız müddetçe hepimiz bu adaletsizliğe maruz kalacağız. Kararlıyız, bunu durduracağız. HDP bunun için vardır, HDP bütün halklarla birlikte adaleti bu ülkeye hakim kılmak için vardır. O nedenle, zulüm arttıkça mücadele yükselecek. Zulmü artan yönetici mutlaka zeval bulacak, ama bunun olması için o zevalin gerçekleşmesi için kararlı bir mücadele gerekiyor. İşte biz bu yoldayız, adalet mücadelesindeyiz ve bunda sonuna kadar yürümeye kararlıyız.”
CEZAEVLERİ
Sonra cezaevlerinde yaşanan ihlallere ve ölümlere değinen Sancar, şunları söyledi; “Cezaevleri ölümevleri haline getirildi. Tecrit bu ülkenin yönetim sistemi haline dönüştürüldü. Hem tecride hem de cezaevlerindeki ölümlere, infazlara karşı adalet mücadelemizi sürdüreceğiz. Biliyorsunuz hasta mahpusları bütün raporlara rağmen bırakmıyorlar. Son bir ayda 7 cenaze çıktı. Bu idam cezasının fiilen uygulanmasıdır, bu yargısız infazdır, kirli bir intikam oyunudur. Şimdi diyoruz ki Aysel Tuğluk arkadaşımıza, bütün hasta mahpuslara adalet zamanıdır, onlar için adaleti haykırmaya devam edeceğiz ve özgürlüğü bu topraklara mutlaka getireceğiz.

‘EKONOMİK SORUN’

İktidarın zulüm yönetimi oluşturduğunu belirterek devam eden Sancar, şöyle konuştu: “Ekonomiye çok fazla girmek istemiyorum. Son zamanlarda yaptıkları işlere bakarsanız kime çalıştıklarını, kendilerini gizleyemez hale geldiklerini görürsünüz. Hazine ve Maliye Bakanı gelmiş, bu iktidarın zihniyetini saklamaya gerek görmüyor ya da artık saklanacak boyutları aştı gitti. Diyor ki ‘senin bir maaşın var, en fazla enflasyonun altında ezilirsin ama bizim servetimizi ve zenginliğimiz gider’ diyor. Bu iktidar halkı alenen soymaktan en ufak bir haya duymuyor. Önce dövizi fırlattılar, şimdi ‘indiriyoruz’ diye halkın kaynağını bir avuç sermayedara peşkeş çekiyorlar. Kapı arkasından bu ülkenin kaynaklarını satıyorlar ve bunu da bir başarı hikayesi olarak sunuyorlar. Oysa yapılan şey, bu ülkenin yoksul halklarını daha da yoksullaştırmak, emekçisini açlığa mahkum etmek, işsizlerini ölüme göndermektir. Çünkü bu ülkenin, halkın kaynakları soyuluyor. Bunun tek bir nedeni var, iktidar bunu yaparken tek bir derdi var; iktidarını devam ettirmek! ‘Ülke batsın benim iktidarım devam etsin’ diyor. İşte bunun için Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını daha önce çarçur edip bir avuç yandaşa peşkeş çektiren ‘nerede o para?’ diye soruyorsunuz, bin tane çelişen cevap veriyorlar, bir tane doğru var. Bu kaynaklar halkın kaynaklarıydı, yandaşlara, rantiyecilere peşkeş çekildi. Son yapılan ekonomi operasyonunda da aynı mantık geçerlidir. ‘Benden sonra tufan’ anlayışı iktidarın bütün yaptıklarının temelinde yatıyor. ‘Ülke batsın, ben iktidarda kalayım…’  işte ekonomi modeli diye karşımıza getirdikleri şey bu dövizin indirilmesi diye başarı olarak anlattıkları yalan da tam olarak bu. Bu da adaletsizliğin en büyüklerindedir. Bu adaletsizliğe karşı da mücadelemiz büyüyerek devam edecek. Bu iktidar zulmüne devam ettikçe, karşısında dirençli bir HDP ve halkların ortak mücadelesini bulacaktır. Ortaklığını yaratacak güç olarak HDP bu iktidarın korkulu rüyasıdır. Onun için her gün operasyonlara maruz kalıyoruz ama hiç bir güç bizi yürüyüşümüzden adalet, barış, özgürlük yürüyüşümüzden alıkoyamıyor. Yürüyoruz, büyüyoruz daha da büyüyeceğiz. Bu ülkeye adaleti de barışı da demokrasiyi getirmenin öncülüğünü yapacağız bu iktidarda zülüm varsa bizde de mücadele kararlılığı var. Zulüm bitecek adalet gelecek.”  dedi

Konuşmasının devamında erken seçim hakkında konuşan Mithat Sancar iktidara seslenerek” ne kadar kaçarsanız kaçın o sandık er yada geç bul halkın önüne gelecek, ve halk sizden bu olanların yaşanan krizin hesabını soracaktır. HDP olarak 2023 beklemeyeceğiz hemen seçim şimdi seçim diyoruz ve bunun için bütün girişimlerimiz devam ediyor” dedi.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil