Ana Sayfa Gündem 28 Aralık 2021 92 Görüntüleme

Urfa’da Roboski Katliamı Anıldı Katiller Lanetlendi!

28 Aralık 2011 gecesi Şırnak Uludere İlçesine Bağlı Roboski’de, TSK’ya ait uçaklarca  yapılan bombalamada 34 sivil insan hayatını kaybetmişti. Bu  katliamın 10. yıl dönümü münasebetiyle  Şanlıurfa Rabia Meydanında  Urfa Demokrasi Platformu, HDP ve CHP’nin katıldığı bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasında Demokrasi Platformu adına konuşan Eylem Salar” ölen vatandaşlarımızı  bir kez daha saygıyla anıyor  katilleri de  lanetliyoruz “dedi.

Basın metnini okuyan Salar şu ifadeleri kullandı

“Tam 10 yıl geçti…
Tarihi bir yönüyle baskı ve katliamlar tarihi olan bir ülkede yaşıyoruz. Bu ülkede baskıcı, otoriter sisteme karşı haklarını, özgürlüklerini, yaşamlarını savunanlar her dönem hukuksuzlukla, insanlık dışı saldırılarla, kitlesel katliamlarla karşı karşıya geldi, geliyor.
Çorum, Sivas, Maraş, Halepçe, 19 Aralık, Beyazıt, Gazi gibi onlarca katliam yaşanan bu topraklar bundan tam 10 yıl önce, 28 ARALIK 2011 tarihinde çoğu 15-20 yaşları arasındaki 34 yurttaşımızın savaş uçakları ile katledildiği Roboski Katliamına tanıklık etti. Aradan geçen 10 yılda ne Roboski’de yaşananın katliam olduğu gerçeği kabul edildi, ne sorumluları ve failleri yargı önüne çıkarıldı, ne de vicdanları rahatlatacak bir özür dilendi.
Katliamın sorumlularının açığa çıkarılıp yargılanması için aradan geçen 10 yılda bir arpa boyu yol alınmadı. Katliamın dosyasının kapağı açılmadan, elden ele dolaştırılarak zamana yayılmaya çalışıyor. Söz konusu iktidara yönelik herhangi bir açıklama olunca mesaiyi bile beklemeden, Pazar günü hızla harekete geçen yargının Roboski, 10 Ekim gibi katliamlarda yerinde sayması suçluların korunduğunu düşündürüyor. Bırakalım suçluların açığa çıkarılıp yargılanmasını, özür bile dilemeyen iktidar, katliama katliam denmesini yasaklamaya, toplumsal hafızadan silmeye çalışıyor.
Roboski katliamı da ısrarla örtbas edilmek, toplumsal hafızadan silinmek istendi. Roboski utancıyla yüzleşmek yerine inkarı yüceltenler,  sorumlularından hesap sormak yerine üstünü kapatanlar Reyhanlı, Soma, Ermenek, Diyarbakır, Suruç, Ankara katliamları başta olmak üzere yeni katliamlara ve cinayetlere adeta davetiye çıkarmıştır.
Öte yandan Roboski katliamında ölümü, katliamı sıradanlaştıran zihniyet bugün ülkenin bir bölgesinde tüm şiddeti ile sürüyor.
Roboski katliamında ölümü, katliamı sıradanlaştıran zihniyetin yarattığı şiddet can almaya, gençlerimizin hayallerini yıkmaya devam ediyor.
Hepimize yıllar öncesinde seslenen Albert Einstein “ Dünya yaşamak için tehlikeli bir yer; kötülük yapanlar yüzünden değil, durup seyreden ve onlara ses çıkarmayanlar yüzünden”  derken sanki bugünü anlatıyor.
Bu ülkedeki darbelerin, savaşların ve ekonomik krizlerin bedeli her zaman yoksullaştırılmış halka ve emekçilere ödetildi. Savaş naraları atanların çocukları zenginliklerine zenginlik katarken, yoksul halkımızın çocuklarının kanı akıtıldı.
Eğer bu gidişata dur demezsek, savaşa karşı barıştan şovenizme, ırkçılığa karşı halkların kardeşliliğinden yana saf tutmazsak, herkes için en kutsal hak olan yaşam hakkını bugün yüksek sesle savunmazsak yarın omuzlarımızda korkularımızdan daha ağır bir yükü taşımamız kaçınılmaz olacak.
Demokrasi için, barış ve kardeşlik için, adalet için mücadeleyi duraksamadan sürdürecek, yaşadığımız katliamların hesabını bir arada yaşam zeminlerini güçlendirerek, barış ve kardeşliğin ülkesini kurarak soracağız.
Urfa Emek ve Demokrasi Platformu olarak 10. Yıldönümü vesilesiyle Roboski katliamı nezdinde yaşadığımız tüm katliamları lanetleyip kınıyoruz. Çatışma, savaş değil Barış ve kardeşlik istiyoruz.
Yaşamını yitiren insanlarımızı bir kez daha anarken, Halkların birlikte yaşama umudunu yok etmeye çalışanlara karşı ortak ve birlikte mücadele çağrımızı yineliyoruz.
Roboski Katliamını unutmadık, unutturmayacağız…” dedi.

Daha sonra söz alan Halkların Demokratik Partisi Urfa Milletvekili Ömer Öcalan kürtçe bir konuşma yaparak şu ifadelere yer verdi.

“biz adaletin davasını sürdüreceğiz bu memlekette gün  yok ki bir katliam gerçekleşmesin, bundan iki üç gün ünce de Maraş katliamının 43 yıl dönümüydü. Nasıl ki bundan 43 yıl önce Maraş’ta  kürt aleviler katledildiyse ve kimse adli makamlarının önüne çıkarılmadıysa, bundan on yıl öncede Türkiye devlet göçleriyle TSK’nın uçaklarıyla bu memleketin 34 insanı katledildi. Kimseyi yargı önüne çıkarmadılar ne için kürt oldukları için bu memleket kürtlerin olduğu ve içinde kürtler yaşadığı için.” Dedi konuşmasının devamında katilleri lanetleyen Ömer Öcalan ölen bütün insanlarımızı rahmet ve saygıyla  andığını  barış özgürlük ve eşit bir yaşamda mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

DİPNOT

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil