Ana Sayfa Gündem 30 Aralık 2021 83 Görüntüleme

COŞKUN: “SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK VE MÜLAKAT UYGULAMASI KALDIRILSIN”

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat uygulamasının TBMM’ye sevk edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle yürürlükten kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Memurlar Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Coşkun, öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılması ve itirazların dikkate alınarak mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini kaydetti.

Coşkun, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, sözleşmeli öğretmen istihdamında uygulanan mülakat sürecinin adaletsizliklere sebep olduğuna, adayların mağdur edildiği yönünde şikayetlere zemin hazırladığına, sosyal adalet ilkesinin ihlal edildiği algısını doğurduğuna dikkati çekti.

Coşkun, şunları ifade etti:

“Bugüne kadar yapılan uygulama göstermektedir ki, öğretmen atamalarında mülakat, öğretmen adayının mesleki bilgi ve mesleki yeterlik düzeyini ölçmeyi öncelememekte, adayın öğretmenlik mesleğine uygunluğunu ve yetkinliğini değerlendirememekte, öğretmen yeterliliklerinin ve eğitim-öğretimin niteliğinin artırılmasına herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, sürecin şeffaf ve denetlenebilir bir tarzda yürütülememesi, gerçekte mülakatın istenen amacı sağlamadığını, başlı başına bir sorun alanına dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Bu nedenle, mülakat yerine, daha adil, hakkaniyetli bir uygulama olan ve toplum vicdanında karşılığı bulunan KPSS puan üstünlüğüne göre kadrolu istihdam yapılmalıdır.”

Terör örgütlerine mensubiyeti veya iltisakı bulunan kişilerin kamu görevlisi olması, dahası çocukların bu kişilere emanet edilmesinin elbette kabul edilemeyeceğini vurgulayan Coşkun, açıklamasında “Bu idari tedbirin amacından uzaklaştırılarak kamu vicdanını yaralayacak ve kamu yönetiminin hukuk devletine bağlılığını sorgulatacak tarzda bir ‘aday eleme aracına’ dönüştürülmesinden kaçınılması da elzemdir” ifadesine yer verdi.

Coşkun, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu bağlamda, öğretmen adaylarına bilgi edinme hakkı ve hak arama özgürlüğü çerçevesinde, gerek güvenlik soruşturması eksenindeki idari kararlara gerekse mülakat sonuç ve gerekçelerine dair yargı denetimine elverişli bir bilgilendirme yapılması gereklidir. Eğitim-Bir-Sen olarak, ilk günden itibaren itiraz ettiğimiz sözleşmeli öğretmenlik ve mülakat uygulaması, Meclis’e sevk edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle yürürlükten kaldırılmalıdır. Mülakat uygulamasından kaynaklanan şikâyetler gündeme alınmalı, öğretmen adaylarının itirazları bir an önce neticelendirilmeli, sosyal hukuk devletinin gereği yerine getirilmelidir”.

BİHA

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil