Ana Sayfa Gündem 11 Şubat 2022 116 Görüntüleme

DİSK’ten Açıklama “Uğur Tekstil İşçileri İş Verenle TİS İmzalayacak”

Uğur Tekstil’de yaşanan sorunların çözüme kavuştuğunu aktaran DİSK/Tekstil Sendikası Bölge Temsilcisi Mehmet Ali Başak, Uğur Tekstil’de işverenle TİS imzalayacaklarını söyledi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Urfa Şubesi, Uğur Teskstil’de işçilerin işten çıkarılmasına ilişkin şube binasında açıklama yaptı. Açıklamada konuşan DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası’nın/Teks Bölge Temsilcisi Mehmet Ali Başak, Uğur Tekstil’de yaşanan süreci anlattı.
Ekim 2021’de kapanan ve 300 işçinin işten çıkarıldığı işyerinin sendikalarının girişimiyle yeniden açıldığını söyleyen Başak, bütün işçilerin koşulsuz, kıdem ve ihbar tazminatlarını iade etmeden işbaşı yaptığını söyledi.
DİSK YENİDEN YETKİLİ SENDİKA
İşverenin itirazının çekilmesiyle sendikalarının yeniden hukuken yetkili sendika olduğunu belirten Başak, işyerinde taraflarca varılan anlaşma çerçevesinde görüşmelerin sürdüğünü söyledi. “Kendilerine komite adını veren (şimdi bir de sendika kuran) bir grup, işçileri baskı ve yıldırma ile yönetme çabası içindedir” diyen Başak, bu kişilerin işçileri dava açmaya zorladığını, davaları bir rant aracı olarak gördüğünü söyledi. Pul parası için sendikaya asılsız iftira atanların, davadan çekilen işçilere binlerce liralık icra takibi başlatmaya utanmadığını söyleyen Başak, işçilerin sendikadan talep ettiği işyerinin açılması ve işe iade konularında işveren ile anlaşma sağladıklarını söyledi.
‘İŞÇİLER DAHA İYİ KOŞULLARDA ÇALIŞACAK’
Toplu İş Sözleşmesi’nin işyeri ile imzalanması için hukuki sürecin başlatıldığını söyleyen Başak, “Birileri kendi siyasi kariyerini parlatma, belki de bir partinin genel başkanlığına soyunma, olmadı kendi sendikasını kurup orada tek başına hüküm sürme hevesi için bu önemli kazanımı (hatta işyerinin kapanması ve işçilerin işsiz kalması pahasına) yıkmaya çalışabilir. Bize düşen, bu işyerini ayakta tutmak, üyelerimiz dahil işçilerin işini, aşını korumak, daha iyi koşullarda çalışmasını sağlamaktır. Hayri Uğur Tekstil’de işyerinin yapısı, bölge özellikleri de dikkate alınarak olabilecek en uygun toplu sözleşmenin oluşturulması, işçilerin kendi seçtikleri temsilcileriyle bu toplu sözleşmeyi yaşama geçirmesi hedefimize ulaşmak için var gücümüzle çalışacağız. Tüm engellere rağmen bunu başaracağız” dedi.
Ardından konuşan Uğur Tekstil işçileri ise işyerinde herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını, DİSK’e güvendiklerini söyledi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil