Ana Sayfa Gündem 27 Şubat 2022 207 Görüntüleme

YURTTAŞLAR ‘EŞİT YURTTAŞLIK’ TALEBİYLE SOKAKLARDA

Alevi kurumlarının çağrısıyla memleketin dört bir yanında yurttaşlar ‘Eşit Yurttaşlık’ talebiyle sokaklara çıktı.

“Eşit yurttaşlık temelinde, demokratik ve laik bir ülke istiyoruz!” diyenler İstanbul ve Antalya’da bir araya geldi. İki kentte yapılan eylemlerde de zorunlu din dersi dayatmasına karşı demokratik, laik ve bilimsel eğitim talebi vurgulandı.

ANTALYA

Antalya’daki eylem Antalya Alevi Bileşenleri’nin çağrısıyla Attalos Meydanı’nda yapıldı. Yüzlerce yurttaşın katıldığı eylemde yapılan açıklamada zorunlu din dersi dayatmasının 4-6 yaşa kadar düşürülmesine dikkat çekilirken; Milli Eğitim Şurası’nda alınan kararın hem Evrensel Çocuk Haklarına uygun olmadığı hem de laiklik ilkesine aykırı olduğu vurgulandı.

Milli Eğitim Şurası tarafından alınan “din dersi” kararının geri çekilmesi talep edilirken; cemevlerinin ticarathane ya da konut olmadığı hatırlatılarak “ibadethane” statüsünün tanınması istendi.

Antalya Alevi Bileşenleri imzasıyla yapılan basın açıklamasının tamamı ise şöyle:

“EŞİT YURTTAŞLIK TEMELİNDE, DEMOKRATİK VE LAİK BİR ÜLKE İSTİYORUZ!

DÜŞÜNCEYE ÖZGÜRLÜK, İNANÇLARA EŞİTLİK! 

‘Çocuğun gördüğü düştür barış,

Ananın gördüğü düştür barış,

Ağaçlar altında sevdalıların sevda sözleridir barış’

Sevgili Dostlar,

Demokrasiyi, laikliği, özgürlüğü, adalet ve eşitliği isteyenler olarak bugün ülkemizin dört bir yanında meydanlardayız!

İşçi ve emekçiler hakları gasp edilip güvencesizleştiriliyor. İnsanlarımız donarak ölüyor. Gençlerimiz intihara itiliyor. İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede geri çekilerek kadına yönelik erkek şiddetinin önü açılıyor. Çocuklar istismara maruz bırakılıyor. Göçmen ve mülteciler ırkçılık, milliyetçilik ve şovenizm körüklenerek hedef gösteriliyor. Doğamız talan ediliyor. Halklar ve inançlar kimlikleri, dilleri, kültürleri, inançları dolayısıyla asimilasyona uğruyor. Alevilerin bu ülkede maruz kaldığı zulmün fotoğrafı misali, devlet temsilcileri inançların kutsalına saldırarak, silahla fotoğraf vermekten geri durmuyor. Alevilerin inanç merkezleri olan Cemevleri ibadethane değil, ticarethane ve konut statüsü kapsamında tutulup Alevi inancına yönelik asimilasyon ve ayrımcılık politikalarına her gün bir yenisi ekleniyor.

Yaşadığımız çağda evrensel değerlerle kuşatılıp bilim yuvaları haline getirilmesi gereken okullarımız ise bütünüyle gerici bir kuşatma altında.

Eğitimin amacı bireyin kendi yeteneklerini keşfedip bunu geliştirmesini sağlayıp, düşünmeyi, sorgulamayı öğretmek, kendine güvenen bireyler yetiştirmektir. Fakat, bugün eğitim kurumu tamamen tarikatlara, cemaatlere, Diyanet İşleri Başkanlığı’na teslim edilerek, dindar ve kindar bir nesil yetiştirmenin merkezi haline getirilmiştir.

Biz bu ülkede vergilerimiz, siz şeriata yatırım yapın ve çocuklarımızın geleceğini çalın diye vermiyoruz.

1950’lerden itibaren okullarda seçmeli olarak uygulanan din dersleri, ABD destekli 12 Eylül faşist darbesinin şefleri tarafından hazırlanan 1982 Anayasası ile zorunlu hale getirildi. Darbe sonrası kurulan sağ iktidarlar; tekçi, asimilasyoncu, inkârcı, cinsiyetçi eğitim sistemi inşa edip bunun üzerinden yükseldiler.

Yine Tarikatçı vakıfların isteğiyle seçmeli dersler adı altında 4 tane daha dinsel içerikli ders, müfredatta zorunlu hale getirildi.

Hükümet bununla da yetinmedi!

1-3 Aralık 2021’de Milli Eğitim Şura Toplantısında 4-6 yaşındaki anaokulu çocuklarına da din dersi verilmesi tavsiye edildi. Biz biliyoruz karşı çıkmazsak bu sadece tavsiye karar olarak kalmayıp, 3 Mart’ta Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kesinleşmiş olarak karşımıza çıkacak.

Burada din eğitiminden kastedilen, ebeveynlerin inancına bakmadan belli bir din anlayışının kavram ve ritüellerinin çocuklarımıza dayatılmasıdır. Alınan bu karar, ‘’Çocuğun Üstün Yararı” ilkesine aykırı olduğu gibi, başta Aleviler olmak üzere farklı inançta veya dini inancı olmayan milyonlarca insanın çocuklarının asimilasyonunu hedefleyen, aynı zamanda pedagojik anlamda da çocuğun sağlıklı gelişimine ket vuran bir karardır.

4-6 yaş çocuğuna din dersi vermek, somut düşünme aşamasında olan çocuğun dünyasını soyut kavramlar ile alt üst etmektir ve insan haklarına aykırıdır. Hiçbir inanç küçük çocuklara empoze edilemez. Bu tavsiye kararı, 4-6 yaş çocuğunun gelişim düzeyine, Evrensel Çocuk Haklarına uygun olmadığı gibi laikliğe de aykırıdır. Çocuklar kimsenin siyasi malzemesi değildir. Çocuklar bu toplumun özneleridir.

Millî Eğitim Şûrası Kararını Geri Çekin! 

İktidara sesleniyoruz: Çocuklara din dersi dayatamazsınız! Alevi çocuklarına hiç dayatamazsınız!

Bu kararda ısrar edilirse Alevi toplumu olarak sivil itaatsizlik de dahil olmak üzere itirazlarımızı dile getiren eylemliliklerimizi daha da büyüterek devam edeceğiz.

Tekçi, inkârcı, asimilasyoncu, cinsiyetçi eğitime karşı çocukların birer özne kabul edildiği, çocuk haklarının korunduğu, herkesin erişebildiği, her çocuk için eşit koşullarda bilimsel, laik, anadilinde ve kamusal eğitimin bütün koşulları bir an önce hazırlanmalıdır.

Her seviyedeki zorunlu din dersleri, sözde seçmeli olanlar dâhil kaldırılmalı, din derslerini ana sınıfına kadar indiren tavsiye kararı yok sayılmalı, ayrıca altına imza atılan AİHS’ne uyulmalı, AİHM’in Alevi çocukların zorunlu din derslerinden muafiyetiyle ilgili kararları bir an önce uygulanmalıdır. Eğitim sisteminin vakıflar üzerinden düzenlenmesine, gerici, dinci vakıflara kamu kaynakları aktarımına son verilmelidir.

Laiklik sadece din ve devlet işlerinin ayrılması değil, insan onurunu, tüm hak ve özgürlükleri korumanın, çoğulcu demokrasinin ön koşuludur.

Tekçi, Cinsiyetçi, Ötekileştirici, Laik Olmayan, Bilimden Uzak ve Asimilasyoncu Eğitime

HAYIR!..

Gücümüz birliğimizde!

Susmuyoruz, sessiz ya da seyirci kalmıyoruz.

AHİM kararları derhal uygulansın ve zorunlu din dersleri kaldırılsın!

Okul öncesinde din dersi dayatmasını kabul etmiyoruz!

Laik bir ülkede Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kurum olmamalıdır.

Eşit yurttaşlık istiyoruz!

Cemevleri ticarethane ya da konut değildir, Cemevleri Alevilerin ibadethanelerdir!

Demokrasi ve Laiklik eşit ve özgür bir toplumun temelidir!”         

 

İSTANBUL

“Eşit yurtaşlık” talebinin dile getirildiği bir diğer adres ise İstanbul oldu. Kadıköy’deki Beşiktaş İskele Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce yurttaş; parasız, demokratik, bilimsel eğitim ve eşit yurttaşlık talebini dile getirdi.

Alevi kurumlarının çağrısıyla yapılan eyleme çok sayıda siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve sendika da destek verdi.

Yurttaşlar, zorunlu din dersi dayatmasına son verilmesini istedi.

Eyleme çağrı yapan Alevi kurumları adına Dilek Güngör tarafından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasının okunmasının ardından eyleme destek veren kurum temsilcileri de konuşmalar yaparak Alevi yurttaşların taleplerinin destekçisi olduklarını belirtti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil