Ana Sayfa Gündem 4 Mart 2022 110 Görüntüleme

ÖZEL HABER | SP ŞANLIURFA İL KADIN KOLLARI BAŞKANI BÜŞRA MEN: “KADINLAR TOPLUM İÇİN DEĞERLİDİR” (VİDEO)

Saadet Partisi Şanlıurfa İl Kadın Kolları Başkanı Büşra Men, 8 Mart yaklaşırken kadının toplumsal sorunlarını Urfa Dipnot’ta değerlendirdi.

Saadet Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Büşra Men, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadınların istihdam alanında yaşadığı sıkıntılar ve ataerkil toplumun getirdiği geleneklerin kadın hayatında yarattığı sıkıntılara değinirken,  İslami bir çizgide eşitlikten öte adilane bir hak ve hukukun sağlanması gerekiyor ifadelerini kullandı.

Men: “Biz kadına çok değer veriyoruz hem inançlı hem de müslüman olduğumuz için İslam ahlakıyla ahlaklandırıldığımız için kadın bizim için çok değerli. Biz Saadet Partisi olarak kadınların ezilmemesini ve hor görülmemesini istiyoruz. Bununla ilgili toplumumuzun  yaşadığı en büyük sıkıntılardan bir tanesi geçim sıkıntısı. Geçim sıkıntısı ailenin arasındaki problemleri daha da derinleştiriyor. Biz bu açıdan ailenin hem ekonomik olarak güçlendirilmesi hem de ahlaki olarak güçlendirilmesi gerektiği kanısındayız. Bu yüzden kadınlarımız kendi aile içindeki problemleri çözemez duruma gelmektedir ve Urfa’mıza baktığımız zaman seçme ve seçilme hakkından tutun başka ataerkil toplum özelliklerinden kaynaklanan zorluklar yaşamakta. Bunun yanında kadına şiddet, kadının toplum içindeki varlığı kendini var edememesi Urfa’mızın en büyük problemlerinden bir tanesidir.

Türkiye geneline baktığımız zaman kadına şiddet ve ölümler hat safhada. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Genç kadınlarımız mezun olduktan sonra aile hayatına geçiş yapamadıkları için ve maddi sorunlar da yaşadıkları için intihar vakaları her geçen gün artmaya devam ediyor.  Bu zaten toplumun en büyük yaralarından bir tanesi. Biz Saadet Partisi olarak genç kadın arkadaşlarımız için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam ediyoruz.” dedi.

Saadet partisi toplumda nasıl kadın profili istiyor?

“Kadın değerlidir. Kadının öz nitelikleri öz değerleri, toplumda var olabilmesi, kadın özlük haklarının verilmesi gerekli. Kadın var olamaz şeklinde radikal söylemlere karşıyız. Aslında baktığımız zaman kadınlarımızın aktif olamaması, bazı aktivitelere katılamaması, siyasette var olamaması Saadet Partisi olarak bizi biraz üzüyor. Kadınlarımızın profili islami boyut çerçevesinde; ailesine vakit ayırabilmeli ve gerektiği zaman çalışabilmeli. Yani kadın ve erkek arasındaki eşitsizlik demek istemiyorum, adil cümlesini daha çok kullanmak istiyorum, adilane yönetim şeklinde yönetilmesi ve hakkının verilmesi taraftarıyız.”

Saadet Partisi 8 Mart’a nasıl bakıyor?

“Kadınlar bizim her şeyimiz, kadın aile yapısını oluşturan argüman. O yüzden kadınlarımızın değerli hissetmeleri gerekiyor. Şanlıurfa’mızda olsun Dünya’mızda olsun, bir anne evladına süt alamamaktan ağlamamalı yada bir evladını kaybettiğinde ağlamamalı. O kadar çok problemlerimiz var ki..”

Son olarak Men, 8 Mart’ta parti olarak bir basın açıklaması gerçekleştireceklerini ve herkesi orada görmek istediklerini belirtti.

 

URFA DİPNOT

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil