Ana Sayfa Gündem 10 Mart 2022 68 Görüntüleme

DİSK-AR: İŞSİZLİK 8 BUÇUK MİLYON

DİSK-AR, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısının Ocak’ta 8 milyon 459 bin kişi olarak gerçekleştiğini açıkladı. Bu veri, TÜİK açıklamasına göre ise 3 milyon 859 bin kişi oldu. DİSK-AR ayrıca, TÜİK ve İŞKUR verileri arasındaki tutarsızlığa dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak 2022 Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) sonuçları 10 Mart 2022’de yayımlandı. Mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 11,4, mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı (âtıl işgücü) ise yüzde 22,9 seviyesinde gerçekleşti.

TÜİK’e göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı (mevsim etkisinden arındırılmış) 2021 Ocak ayında bir önceki aya göre 21 bin kişi artarak 3 milyon 859 bin kişi oldu. Devrimci İşçi Sendikalar Konfederasyonu Araştırma Merkezinin (DİSK-AR) tarafından hesaplamaya göre mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı ise Ocak 2022’de 8 milyon 459 bin kişi olarak gerçekleşti.

KADIN İŞSİZLİĞİ ARTTI

Cinsiyete göre işsizlik oranlarında kadın işsizliği tüm işsizlik türlerinde en yüksek kategori olarak görülmeye devam etti. Mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı erkeklerde yüzde 10,3 iken kadınlarda yüzde 13,6 oldu. Son 1 yılda kadın işsizliği 78 bin artarken, erkek işsizliği 239 bin azaldı. Geniş tanımlı işsizlik (âtıl işgücü) ise erkeklerde yüzde 19,7, kadınlarda yüzde 28,8 olarak gerçekleşirken; geniş tanımlı kadın işsizliği ile geniş tanımlı erkek işsizliği arasındaki fark 9,1 puan olarak gerçekleşti.

“İŞKUR VE TÜİK VERİLERİ ARASINDA UÇURUM VAR’

Araştırmada ayrıca şu ifadeler kaydedildi:

İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı Ocak 2021 ve Ocak 2022 arası bir yıllık dönemde 209 bin kişi arttı. TÜİK’e göre ise son bir yılda dar tanımlı işsiz sayısı bu dönemler arası 162 bin azaldı. Böylece iki veri arasındaki işsizlik sayısı farkı 435 bin oldu. İŞKUR’daki işsiz sayısı artışının ise 209 binlik büyük kısmı kadınlardan oluşuyor.


Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil