Ana Sayfa Emek, Grev, Gündem 16 Mart 2022 178 Görüntüleme

UĞUR TEKSTİL İŞÇİLERİ: FABRİKA ÖNÜNDE

Sendikal haklarını  ve daha yaşanabilir bir iş akdi talep ettikleri için Uğur Tekstil  patronu Hayri Uğur tarafından uzun süredir işten çıkarılan uğur tekstil işçileri işlerine geri dönmek istiyor

Daha önce Basın’a açıklamalarda bulunan fabrika sahibi Hayri Uğur işçileri işe geri aldığını açıklamıştı. ancak geçen süre zarfında  işçiler tarafından yapılan açıklamalarda hiç bir adım atılmadığı ve Hayri Uğur’un  hiç bir hukuki metnin altına imza atmadığı belirtildi. İşlerine geri dönmek isteyen işçiler Fabrika önünde basın açıklaması düzenledi. HDP, TİP, EMEP ve bir çok siyasi ve emek platformunun  katıldığı basın açıklamasında işçiler fabrika önünde taleplerini bir kez daha dile getirdi.

İşçiler adına basın metnini okuyan Suphi Şahinalp şu ifadelere yer verdi”

“Fabrikadan zorla çıkarılan bizler, ihanete uğrayan bizler”

Bütün kamuoyunun da bildiği üzere şuan önünde durduğumuz uğur tekstil fabrikasından sendikalı olduğumuz için jandarmalar tarafından zorla çıkarıldık
4 gün önce yaptığımız basın toplantısında bir eylem planı açıklamıştık bu eylem planınin ilk maddesi fabrika önünde basın açıklaması yapmaktı ve şuan onu gerçekleştiriyoruz.
Bir önceki basın toplantısında söylediğimiz şeyleri tekrar edip basın açıklamasıni bitirmek istiyoruz
Fabrikadan zorla çıkarılan bizler, ihanete uğrayan bizler, organize sanayideki bütün fabrikalara isim listemiz dağıtılarak iş bulamayıp sosyal ölüme terk edilen bizler, açlık ile terbiye edilmeye çalışılan bizler ve bütün bunlara rağmen bütün suç bizdeymis gibi önüne jandarma dikilen yine bizleriz.
Anayasanın 34.maddesini olduğu gibi okuyorum ;
Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

“40 Tane ailenin ekmeğiyle oynamak hangi kitapta yazar”

Şimdi buradan soruyorum anayasayı korumakla görevli kişiler neden bizim bu hakkı kullanmamiza engel oluyor, bu kadar işçiyi mağdur eden patrona değil de neden bize yasak getiriyor!!!!
Evet 18 Kasım günü fabrikadan cikarildigimizda da yine bu jandarma ekiplerini görmüştük ve öyle anlaşılıyor ki birbirimizi daha çok göreceğiz, biz geldikçe onlar da gelecek……
Sermayeye, burjuvaziye, kapitalist düzene karşı hakkımız olanı alana dek hep daha yüksek sesle haykıracağız, patronumuz “ hayırsever iş adamı” hayrı uğur ve daha sonra dahil olan “hayırsever” olma ihtimalinin yüksek olduğu sayın zenderlioglu bu yaptıklarından utanırlarmi acaba, 40 tane ailenin ekmeği ile oynamak hangi kitapta yazar.

 

“Taleplerimiz kabul edilene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz”

Bedeli ne olursa olsun, aşağıda tekrar hatırlatacağımız taleplerimiz kabul edilene kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.

1)işten atılan bütün işçiler koşulsuz işe alınacak ve dışarda kalan bütün işçilerin işe girişi ve sigorta girişi aynı gün yapılacak.
2)sendikal tazminat davalarından feragat etmemiz isteniyorsa, öncelikle bütün mahkeme ve avukat masrafları işveren tarafından karşılanacak ve bu konuda yazılı güvence istiyoruz.
3)hayri Uğur’un imzaladığı taahhütnamede de söz verdiği gibi işsiz kaldığımız sürelerin ücretinin tamamının ödenmesini talep ediyoruz. Şu ana kadar geçen sürenin asgari ücrete göre yarısı bile etmeyen 8 bin lirayı kesinlikle kabul etmiyoruz.
Ve son olarak bu üç maddeyi kapsayan bir protokol imzalanmadan hiç bir şeyi kabul etmeyeceğiz.

Artık kaybedecek hiç bir şeyimiz kalmadı. Asıl mücadele şimdi başlıyor. Buradan öncelikle bize bu haksızlığı yapan, defalarca işçileri kandıran, fabrikaya sendika girmesin diye fabrikayı hileli bir şekilde kapatan ve iki ay içinde iki kere işçileri toplu halde işten atan, bunlar da kar etmeyince sendikanın yönetimini satın alan Uğur tekstil patronuna sesleniyoruz.
Patronun ayak işlerine bakan, mahkemede kendi üyesi işçilere karşı patronun yalancı şahitliğini yaparak sarı sendikacılığın kitabını yeniden yazan disk tekstil yöneticilerine de sesleniyoruz. Ve en sonunda patronun ve onun yancısı satılmış sendikanın sözlerine inanarak bizi yüzüstü bırakan, bu fabrikada ürünleri üretilen Zara markasına da sesleniyoruz. Daha hiç bir şey görmediniz. Şu ana kadar izlediğiniz direnişimizin fragmanıydı sadece. Asıl film, asıl mücadele şimdi başlıyor. Önümüzde ki Pazar günü, 20 martta, dostlarımız ile birlikte Diyarbakır forum avm de bulunan zara markasının magazasi önünden başlayarak, Zara’nın yakın illerdeki bütün mağazaları önünde eylemler yapacağız. Zara’nın kıyafetlerini diken işçilere yapılan haksızlığı herekse duyuracağız. Sonrasında İstanbul’da Zara’nın Türkiye ofisi önünde bize destek verecek bütün dostlarımızla birlikte büyük bir eylem yapacağız. Daha şimdiden ülkenin pek çok yerinden kurumlar, emekçi dostlar ve emekten yana insanlar bizlere ulaşaraka bu eylemlere destek ve dayanışma sözü veriyorlar.

Ayrıca 5 Nisan Salı günü de Ankara’ya TBMM’ye gideceğiz. Mecliste grubu olan bütün partilerle ve vekillerle görüşüp mecliste açıklama yapacağız. Dedi

Daha sonra işçiler sloganlar atarak basın açıklamasını bitirdi.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil