Ana Sayfa Eğitim, Gündem 25 Mayıs 2022 138 Görüntüleme

BAŞKAN BİNİCİ: ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİNE KONULAN ÇEKİNCELİ MADDELER KALDIRILMALIDIR!

EĞİTİM SEN Urfa Şube Başkanı Mahmut Binici Kuran kursunda öğrencisine şiddet uygulayan hocayla ilgili açıklamalarda bulundu.
Binici yaptıgı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; ” 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte milli eğitim Temel kanunu yok sayılarak eğitim sistemi dernek, cemaat vb. yapıların insafına bırakılmıştır.
Mevcut iktidarın da desteğini arkasına alan bu yapılar çocuklarımız üzerinde çocuğun gelişimine uygun olmayan her türlü baskı aracını kullanarak sistematik ihmal ve istismarın merkezi durumuna gelmiştir.
Eğitim sisteminin laik, bilimsel alandan uzaklaşıp cinsiyetçi ve dinsel alana kayması ile çocukların örgün eğitime devamı azalıp dini kurslara yönelim artmıştır. Aynı zamanda kız çocukların erken yaşta evliliği ve dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukların çocuk işçiliği artmıştır.

Son olarak sosyal medyaya yansıdığı üzeri Eyyübiye ilçesinde bulunan Hayati Harrani Kur’an kursunda yaşandı. Edinilen bilgiye göre, ismi öğrenilemeyen kurs görevlisi plastik sopa ile eğitim gören çocuklara şiddet uyguluyordu. Kur’an Kursu fiziksel şiddetin, çocuk ihmali ve istismarının, çocuk hakları ihlalinin mekânı haline gelmiş görünüyor.
Çocuğun hakları ve üstün yararı için çocuk ihmali ve istismarının sıradanlaştırıldığı, çocuk haklarının yok sayıldığı bu mekanlar kapatılmalı; çocuklara şiddet uygulayan görevliler hakkında derhal yasal işlemler yapılmalıdır.
Çocukların çocukluklarını yaşayabilmelerini sağlamak, onları her türlü fiziksel, duygusal, ekonomik istismar ve ihmalden korumak; anne, baba ve çocukların bakımıyla yükümlü olanların yanı sıra devlet ve toplumun ortak sorumluluğudur.

Türkiye’de çocuk haklarına yönelik olarak ortaya çıkan karanlık tablo, çocuk haklarının ülkemizde sadece kâğıt üzerinde kaldığını göstermektedir. Eğitim ve yaşam hakkı başta olmak üzere, Türkiye’de çocukların en temel haklarının tehdit altında olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Çocuk Hakları Sözleşmesi temelinde demokratik, eşit ve özgürlükçü politikalar üretilmeli ve Çocuk Hakları Sözleşmesine konulan çekinceli maddeler kaldırılmalıdır. Tüm çocukların parasız, nitelikli, laik, bilimsel, kendi anadilinde kamusal eğitim alması için gereken adımlar atılmalıdır”dedi.

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil