Ana Sayfa Gündem 28 Mayıs 2022 165 Görüntüleme

GEZİ DAVASI TUTUKLULARINDAN MESAJ

Gezi Davası tutukluları için Silivri Cezaevi önünde destek açıklaması yapıldı. Ortak açıklamada “Davalar geri çekilinceye kadar mücadeleye devam edecek, arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız” denildi.
Taksim Dayanışması, Gezi Davası kapsamında haklarında hapis cezası verilerek tutuklanan isimler için kaldıkları Silivri Cezaevi önünde destek açıklaması yaptı. Tutukluların mesajları okunurken; Taksim Dayanışması’ndan Akif Burak Atlar, “Dünya hukuk tarihine kara bir leke olarak girecek bu davalar geri çekilinceye kadar mücadeleye devam edecek, arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacağız” dedi.
Tutukluların yakınları ile HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da katıldı. “Acil demokrasi ve adalet, Gezi’ye özgürlük” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, tutukluların resimlerinin yer aldığı ve “Gezi için adalet” yazılı dövizler taşındı. Sık sık “Karanlık gider, Gezi kalır” ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları da atıldı.
CAN ATALAY: GEZİ DİRENİŞİ’NİN BAKİYESİNİ ONURLA TAŞIYORUZ
Ortak açıklama öncesinde tutukluların, cezaevinden gönderdiği mesajlar okundu. Can Atalay’ın mesajını Sosyal Haklar Derneği Başkanı Özgür Akbayır okudu. Atalay’ın mesajı şöyle: “Değerli arkadaşlar, kardeşlerim! Aramızda şu an birkaç yüz metre mesafe var. Hepinize teker teker sarılıyorum. Bizi burada bir an olsun yalnız bırakmayan, tıpkı Gezi’deki gibi tüm farklılıkları ile omuz omuza direnen iradenizi selamlıyorum. ‘Umudu dürt, umutsuzluğu yatıştır’ demiş ozan, umut omuzlarımızda yükseliyor. Biz, Gezi’nin toplumsal, politik ve hukuki bakiyesini ancak onurla taşırız demiştik. Gezi Direnişi’nin bakiyesini onurla taşıyoruz! Hepinize çok selam, birkaç yüz metre mesafeden birbirimize sarıldık, hasret giderdik. Kabul edin lütfen. Karanlık gidecek Gezi kalacak. Hep birlikte mücadele edecek hep birlikte kazanacağız.”
ALİ HAKAN ALTINAY: ÖZGÜR GÜNLERCE BULUŞMAYI DİLİYORUM
Ali Hakan Altınay’ın mesajını da kardeşi Deniz Altınay okudu. Altınay, şunları kaydetti:
“Sevgili dostlar. Hepinize bizlerle dayanışmak üzere buraya kadar geldiğiniz, bize ses olduğunuz için can-ı gönülden teşekkür ederim. Bizi kaçma şüphesiyle aramızdaki duvarların arkasına hapsedenler, 25 Nisan kararlarının vicdansızlığı ve izansızlığının toplum nezdinde nasıl bir öfke yaratacağını belli ki hesaplamamışlar. Bu öfke, Gezi ruhunun da temel taşlarını oluşturan ve yıllardır süregelen eşit, özgür ve adil bir topluma dair taleplerimizle birleşti ve bugünkü dayanışmamızda vücut buluyor. Hepinizi tek tek kucaklıyor, özgür günlerde en kısa zamanda buluşmayı diliyorum.”
TAYFUN KAHRAMAN: GEZİ DİRENİŞİ BU ÜLKENİN EN BÜYÜK UMUDUDUR
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Pelin Pınar Giritlioğlu da Tayfun Kahraman’ın mesajını aktardı. Kahraman’ın mesajı şöyle:
“Sevgili dostlar, yoldaşlar. Siz dışarıda, biz içeride her ne koşulda olursak olalım; demokratik cumhuriyet talebini yükseltmeye, hukuksuzluğa karşı adaleti haykırmayı kentimizi, doğayı ve elbette Gezi’yi savunmaya hep birlikte devam ediyoruz. Gezi Direnişi 9’uncu yılında hâlâ bu ülkenin en büyük umududur. Umudumuz ile yaktığımız ışık, bizleri çok yakında aydınlık ve güzel günlere taşıyacak. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam! Selam ve saygılarımla.”
OSMAN KAVALA: GEZİ, DAYANIŞMA RUHUNUN İFADESİYDİ
Osman Kavala’nın mesajını da yazar Şebnem İşigüzel okudu. Kavala mesajında şunları belirtti:“Gezi, özgürlük ve demokrasi taleplerinin ve dayanışma ruhunun ifadesi idi. Gezi davası da yargının siyasi amaçlarla kullanılmasını simgeleyen bir dava oldu. Bu dava ile ilgili duyarlılığın, sizlerin gösterdiği dayanışmanın, hukuk ve demokrasi mücadelesine ivme kazandıracağına inanıyorum.”
Taksim Dayanışması adına açıklamayı Akif Burak Atlar okudu. Atlar, şöyle konuştu:
‘GEZİ’DE DİRENMENİN ONURUNU YAŞAMIŞTIK’
Bundan tam 9 yıl önce bugünlerde, yaşadığımız karanlık günlerin sorumlusu olan siyasi iktidarın bizlere, bu ülkenin yurttaşlarına karşı tutumu insanlık onurumuza dokunduğu için, temel haklarımızı gasp ettiği için, kentsel ve toplumsal hafızamızı yok ettiği için, doğayı ranta kurban ettiği için, bizlere yaşam alanı bırakmadığı için Gezi’de buluşmuş, bir arada olmanın coşkusunu, gerçeği haykırmanın gururunu, direnmenin onurunu yaşamıştık.
‘ADALETİN BUHARLAŞARAK YOK OLDUĞU BİR ÜLKEYİZ’
Polis tutanaklarına göre en az 3,5 milyon insanın, yani Gezi’ye gelen, destekleyen, mesaj atan, börek getiren, revir kuran, kütüphane yapan, yeryüzü sofrası açan, şarkı söyleyen, tiyatro sergileyen, dans eden, ağaçlara sarılan milyonların ‘müebbet ve ağır hapis cezaları’ ile korkutulmaya çalışıldığı, adaletin buharlaşarak yok olduğu bir ülkeyiz artık. Tek adam rejiminin ihtiyaçlarına göre karar veren mahkemelerin hukuksuz, tanıksız, kanıtsız, keyfi ve tutarsız kararlar aldığı bir rejimde, demokrasinin, kuvvetler ayrılığının ve en temel anayasal hakların yok sayıldığı bir ülkeyiz artık.
‘ADALET İSTİYORUZ’
İşte böyle bir durumda bu ülkenin yargısı, bu ülkenin mahkemeleri tüm bu hukuksuzluklara, eşitsizliklere, vicdansızlıklara güç vermek yerine adaleti sağlamak zorundadır. Demokrasi için, eşitlik için, özgürlük için, geleceğimiz için adalet istiyoruz.
‘GEZİ’NİN GERÇEK TARİHİNE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ’
Sadece Gezi tutukluları için değil, gelecek güzel günlerimiz için adalet istiyoruz. Yargının bağımsız olduğu, yaşama sahip çıkan seslerin duyulduğu, mesleklerinin gereğini yapan hak savunucularının tutsak edilmediği bir ülke için adalet istiyoruz. Ethem’in, Ali İsmail’in, Medeni’nin, Hasan Ferit’in, Abdocan’ın, Ahmet’in, Mehmet’in ve Berkin’in özgür düşleri için adalet istiyoruz.
‘ARKADAŞLARIMIZI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ’
Başta Gezi Parkı olmak üzere ülkemizin yeşiline, doğasına, kaynaklarına sahip çıkacak demokratik bir ülke mücadelesinden vazgeçmeden, delillere dayanan objektif ve tarafsız yargılama yapan bir adalet sistemi kuruluncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.
Açıklamanın ardından gökyüzüne balonlar uçuruldu. (DUVAR- HABER MERKEZİ)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil