Ana Sayfa Gündem 2 Haziran 2022 76 Görüntüleme

MUHSİN MELİK ÖLÜMÜNÜN 28. YILINDA MEZARI BAŞINDA ANILDI

Eski siyasetçi ve insan hakları savunucusu Muhsin Melik katledilişinin 28. yılında mezarı başında  anıldı.

Harran kapı mezarlığında yapılan anmaya Eşi nida melik, Ailesi,  HDP milletvekili Ayşe Sürücü, Nusret Maçin, TMMOB Başkanı Abdullah melik, ve bir çok seveni katıldı.

Anmada Şanlıurfa HDP il başkanı Ziya Çalışkan, Muhsin Melik’in eşi Nida Melik, ve HDP parlementeri Ayşe sürücü konuşma yaptı .

“tarih, insanlık ve gelecek kuşak onları lanetle anacak.”

HDP Şanlıurfa İl Başkanı Ziya Çalışkan;”Biz aslında o günü yeniden yaşıyor gibiyiz o gün karanlığın eli Urfa’da her türlü desteği arkasına alarak bir katliam daha gerçekleştirdi demokrasi mücadelesi için Türkiye halklarının özgürlük mücadelesi yola çıkan parti meclis üyemiz eski il Başkanı mız eski İHD şube başkanı büyük mücadele ci ve demokrasi aşığı Muhsin yoldaşımız o gün iş yerinin önünde Mehmet ay yıldız ile birlikte katledildi güne kadar katillerden ne bir iz bulundu ne de bulunmak istendi. Bu failleri ve karanlık güçleri bir gün ortaya çıkaracağız tarih, insanlık ve gelecek kuşak onları lanetle anacak. Muhsin melik o gün katledildi, siyasi mücadelesi iradesi geleceğe olan inancıyla yok edilmek istendi. Evet onu kayledenler şuan tarih önünde hesap vermemek için köşe bucak kaçıyorlar ama Muhsin Melik ve yoldaşları buradalar onlar tarih önünde Anlı’nın akıyla demokrasi insanı olarak mücadeleci ruhlariyla yaşamaya devam edecekler”dedi.

“hiç bir zaman geri adım atmıyacağız ve mücadelemizi büyüteceğiz”

HDP Şanlıurfa Milletvekili AyşeSürücü;”Değerli dostlar aile ve ölümsüz Muhsin Melik sevenleri 28 yıl geçti birkez daha Muhsin Melik’ in mezarı başındayız herşeyden önce ölümsüz Muhsin Melik’in şahsında binlerce özgürlük ve demokrasi şehitlerini hatırlıyor ve onların mücadelesi karşısında saygıyla eğiliyoruz ölümsüz Muhsin Melik bir özgürlük mücadelesi savunucusu idi Kürtler için Kürtlerin özgürlüğü için Türkiye’nin demokrasisi için mücadele etti dönemin parti meclis üyesi ve il başkanı bir insan hakları savunucusu idi yaşamı mücadele ile geçti her adımı dolu dolu geçti. Kürtleri kimlik siz ve statüsüz bırakmak isteyen güçlere karşı hiç bir zaman başını eğmedi

Geri adım atmadı inandığı yolda ve fikirde sonuna kadar yürüdü o yolda da hayatını kaybetti 90 lı yıllarda Kürtlere karşı bütün insan hakları savunucu hareketlere karşı bu tür saldırılar devam etti ve bu saldırılar sonucu binlerce Kürt siyasetçi katledildi bunlardan bir tanesi de ölümsüz Muhsin Melik o 90 ların zihniyeti bu gün başka bir şekilde bu memlekette hala devam ediyor yine insanlar katlediliyor yine insanlar tutuklanıyor cezaevlerine atılıyor öldürülüyor yine istiyorlarki yine demokratik siyaseti kürt kimliğini, Kürtlerin hakkını Kürtlerin mücadelesini yok etmek istiyorlar. Fakat artık Kürtler o noktaya geldilerki bu topraklar için demokrasi isteyen halklar o noktaya gelmişlerdirki kimse onların yok edemez özgürlük Şehidi Muhsin Melik ten devir aldığımız miras ile bizde o mirasla o mücadeleyle bizde bu yolda yürüyeceğiz özgürlük ve eşitlik bu memlekete gelene kadar hiç bir zaman geri adım atmıyacağız ve mücadelemizi büyüteceğiz “dedi.

“dünyanın en zor işidir bir eşin mezarı başında konuşmak”

Nida Melik;”Belki de dünyanın en zor işidir bir eşin mezarı başında konuşmak hele bu kişi hain ve kalleşçe katledilmişse çok daha zor Muhsin her zaman barış ve aklı dışlama dan halklarının kardeşliği ve dostluğunun yılmaz savunucusu oldu yaşamı boyunca insanların yaşamı ve onurlu mücadelesi için mücadele etti demokrasi mücadelesinde hiç eğilme di bu özellikleri ile çevresine güven veriyordu işte bu özellikleri karanlık güçleri korkuttu onu adım adım izliyor onu ölümle tehdit ediyorlardı ve iki Haziran 1994 günü sabah saat 9 da bürosu nun önünde Muhsin melik ve Mehmet ayyıldız insanlık düşmanları tarafından katledildi fiziksel olarak aramızdan aldılar fikirlerini yok etmeye çalıştılar ama onun savunduğu düşünceler ve fikirler bu daha güçlü var oluyorlar Muhsin Melik geleceğe bıraktıkları ile yaşıyacaktır 28 yıldır failler yakalansın ve yargılansın diye haykırıyoruz geçmişle yüzleşip sorumlular bulunup yargılanıncaya kadarda bu haykırışları mız sürecektir gerçekler asla karanlıkta kalmıyacaktır onun mücadelesi düşünceleri ve insan haklarındaki mücadelesi ışığımız olacak ve ruhumuzu aydınlatacaktır” dedi.

DİPNOT

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil