Ana Sayfa Ekonomi, Emek, Gündem, Özel Haber 12 Haziran 2022 44 Görüntüleme

ŞANLIURFA’DA ÇOCUK YAŞTA İŞÇİLİK

Bugün 12 Haziran çocuk işçileriyle mücadele günü ancak Şanlıurfa’da binlerce çocuk batıda yurdun çeşitli kesimlerinde tarlalarda çalıştırılıyor.

Resmi TÜİK verilerine göre 2022 yılında 2 milyon 143 bin 20 kişi olan Şanlıurfa nüfusunun Suriye’ye sınır olan şehir olma münasebetiyle aldığı göç ile birlikte nüfusunun 3 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

İşsizlik oranının yüksek olduğu doğurganlık ve nüfus artışının hızlı olduğu şanlıurfa’da ucuz iş gücü talebi çocuk yaşta işçiliği önünü açıyor özellikle mevsimlik tarım işçisi olarak Batı illerine göç eden Şanlıurfa’lı aileler çocukların da tarlalarda belli işlerde ve belli ücretler karşılığında çalıştırılıyor okulda olması gereken çocuklar okul döneminde tarlada, sanayide, çöp toplayıcı ve farklı iş kollarında çalışmak zorunda kaldığı için eğitiminden okulundan ve çocuk yaşta alması gereken birçok eğitimden geri kalıyor.

“Gerçek boyut resmi rakamların çok üzerinde”

Türkiye’de en az 2 milyon çocuk işçi var. Türkiye’de çocuk işçilik, üretimi ayakta tutan bir olgu olarak varlığını korumaktadır. TÜİK verilerine göre yüzde 70,6’sı erkek ve yüzde 29,4’ü kız çocuğu olmak üzere 720 bin çocuk işçi bulunmaktadır. Türkiye’de çocuk işçiliğin gerçek boyutları ise verilerde perdeleniyor. Çocuk işçiliğin azaldığına dayanak gösterilen istatistiklerde başta göçmen çocuklar ve sayısı 1,5 milyonu bulan çırak, stajyer ve meslek eğitimi gören öğrenci olmak üzere çocuk işçiliğin ana gövdeleri eksik. Öte yandan çocuk işgücü anketleri, Türkiye’de mevsimsel olarak, çocuk işçiliğin en az olduğu Ekim ila Aralık aylarında yapılıyor, bu da çocuk işçiliğin gerçek boyutlarını gizliyor. Bunlar göz önüne alındığında, bugün Türkiye’de en az 2 milyon çocuk işçi olduğu görülmektedir.

“Nüfus oranına göre Türkiye’de en çok çocuk işçi Şanlıurfa’da “

Hızlı artan nüfusun doğurganlık oran’ın yüksek olduğu eğitim ve okuma seviyesinin düşük olduğu Şanlıurfa’da, ailelerin ekonomik yapısı çocuk işçiliğinde belirleyici oluyor. Şanlıurfa nüfusunun %30 unun mevsimlik tarım işçiliği ile geçimini sürdürmek zorunda buda aile içinde bulunan çocukları savunmasız emek gücü haline dönüştürüyor.Türkiye’nin çeşitli illerinde sağlık açısından hijyenik olmayan ortamlarda kalan çocuklar eğitiminden ve yaşıtlarının sahip olduğu birçok sosyal ortamdan uzak kalıyor. Türkiye’de çocuk işçiliği istatistiklerinde Şanlıurfa başı çekiyor. Denetim alanlarının fazla olmaması ailelere çocukların eğitimi, kişisel gelişimi ve kişisel ihtiyaçları için yeteri kadar maddi ve manevi olarak destek verilmediği görülmektedir. Çocuk işçiliği konusunda çocukları çalıştıran aile, işveren ve bireylere ağır hukuki cezaların ve yaptırımlarında uygulanmıyor. Bununda  ucuz iş gücü ve çocuk sömürüsünün önünü açtığı görülmektedir.

DİPNOT/SEMİRA TURAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil