Ana Sayfa Gündem 14 Haziran 2022 24 Görüntüleme

ŞENYAŞAR KATLİAMIN YIL DÖNÜMÜNDE ADALET NÖBETİNE KİTLESEL KATILIM

Katliamın yıl dönümünde Şenyaşar ailesi ile birlikte kitlesel nöbet

URFA – Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti tutan Şenyaşar ailesi, katliamın yıl dönümü olmasından kaynaklı 463’üncü nöbetlerini yüzlerce kişinin katılması ile tuttu.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021 tarihinde başlattığı Adalet Nöbeti 463’üncü gününde devam ediyor. Anne ve oğlu katliamın yıl dönümü olmasından kaynaklı nöbet alanına diğer günlerden daha geç bir saatte geldi. Aile, 4 yıl aradan sonra Suruç ilçesinde katliamda yaşamını yitiren fertleri için katliamın gerçekleştiği iş yeri ve yaşamını yitirenlerin mezarı başında kitlesel anma gerçekleştirdi. Gerçekleşen anmaların ardından anne ve oğlu Urfa Adliyesi önüne gelerek, yüzlerce kişi ile birlikte Adalet Nöbeti’ni başlattı. Urfa Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde kitlesel olarak tutulan Nöbete, platform birleşeni örgütlerin temsilcilerinin yanı sıra Şenyaşar ailesi dosya avukatları, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Bedran Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa milletvekilleri Ayşe Sürücü ile Ömer Öcalan, KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, Urfa Barosu Başkan Mehmet Velat İzol, Urfa Barış Annesi Meclisi üyeleri, Mezopotamya Kültür Merkezi, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUHAY-DER), HDP Urfa, Antep ile örgütü temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Nöbet boyunca Emine Şenyaşar, A4 kağıdına yazdığı “Adalet istiyoruz” yazılı döviz tuttu. Katılımcılar sık sık “AKP halka hesap verecek”, “Hak hukuk adalet”

CEZASIZLIK POLİTİKASI

Nöbete katılana kuruluşlar ailenin adalet talebine dair konuştu. İlk olarak konuşan Urfa Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Gökhan Dayık, katliamın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen adaletin sağlanmadığını belirterek, ailenin adalet arayışının engellenmek istendiğini kaydetti. Katliama karışan kişilerin “Cezasızlık politikalarıyla korunduğunu” belirten Dayık, “Bölgede yaşanan hak ihlallerine karşı uygulanan cezasızlık politikasının bir tezahürü olarak Şenyaşar Ailesine uygulanan adaletsizliğin son bulması talebiyle buradayız. 4 yıldır gel(e)meyen adalet için Urfa’dayız. Tüm toplumun vicdanını yaralayan bu zulme karşı Şenyaşar ailesinin yanındayız. Yetkililerin bir an önce Emine annenin ve adalet bekleyen herkesin adalet talebinin karşılanmasını talep ediyoruz. Emine Şenyaşar’ın verdiği onurlu adalet mücadelesini sahipleniyor ve selamlıyoruz” diye konuştu.

DOSYA BİZDEN GİZLENİYOR

Ardından ailenin dosya avukatları adına konuşan Serhat Kurt, yaşanan katliam ve sonrasında verilen hukuk mücadelesine dair aktarımlarda bulundu. Yıldız ailesinin saldırı ve saldırı sonrası kamu olanaklarını kullandığını dile getiren Kurt, dosyanın kendilerinden “gizlendiğini” söyledi. Kısıtlılık kapsamında olmayan belgelerin dahi kendilerine verilmediğini vurgulayan Kurt, “Biz dosya avukatları olarak Emine annenin adalet nöbeti süresince sayısızca gözaltı işlemi ve engellemelere rağmen ısrarla yürütmüş olduğu adalet talebinin yanında olgumuzu ve sonuna kadar her türlü hukuki yardımız sağlamaya devam edeceğimizi ailen talepleri karşılana dek yanlarında bir kez olsun terk etmeyenimizi belirtmek istiyoruz” diye konuştu. Kurt, devamında şunları söyledi: “Kamuoyunun vicdanını etkileyen bu vahim saldırının üzerinden geçen süreye rağmen halen ciddi bir aşama kaydedememesinin ve adalet beklentisinin acılı bir annenin defalarca gözaltı işlemi ve ifade ile karşı karşıya bırakılacak şekilde adliye bahçelerinde dile getirmek zorunda bırakılmasına da biz dosya avukatları da üzüntüsü içerisindeyiz.”

‘ADALET KAZANACAK’

Ardından aile adına konuşan Ferit Şenyaşar, dosyanın üzerinde 4 yıldır gizlilik kararının korunduğuna dikkati çekerek “Davamıza milyonlar sahip çıktı. İktidar milletvekilini koruyor. Hastanede insanlık suçu işlendi. Bir hakikat var o da ortaya çıktı. Ama zulüm devam ediyor. Savcılar bizden kaçıyor. Biz haklıyız biz kazanacağız. Taleplerimiz hukuki. Sonunda kazanan adalet, Hukuk olacak” diye konuştu.

‘HESAP VERECEKSİNİZ’

DTK Eş Başkanı Bedran Öztürk ise yapılan katliamın bütün topluma yönelik olduğunu söyleyerek “Kim tetikçi, kim talimat verdi halkımız iyi biliyor. Mezarlık ziyaretine dahi engel çıkarmak istediler. Mezarlığa girişi engellemek isteyenler hastanede katliamı önlemedi. ‘Hem katlederim hem hesap vermem’ diyorlar. Ama Kürt halkına hesap vereceksiniz. İktidarınız, sisteminiz çürüdü. Hesap vereceksiniz. Emine anne onurlu bir mücadele yürütüyor. Ona söz veriyoruz adalet gelene kadar onun yanında olacağız. Tetik çeken ve sahipleri hesap verecek” ifadelerini kullandı.

ÖHD: ZULMÜ BİTİRMEK İÇİN BURADAYIZ

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Genel Merkez Yöneticisi Meliscan Güneş, her yerde adaletsizliklerin yaşandığına değinerek “Şenyaşar ailesinin 4 yıldır devam eden adalet arayışı, yetkililerin tüm engellemelerine, anne Emine Şenyaşar’ın maruz kaldığı yargı şiddetine, fiziki ve psikolojik saldırılarına rağmen kırılmamış ve adalet arayan herkese umut olup büyüyerek devam etmiştir” dedi. Aradan 4 yıl geçmesine rağmen etkin bir soruşturma yürütülmediğini dile getiren Güneş, “Adalet talebinin yargı makamları tarafından halen yerine gelmediği gibi aksine anne Emine Şenyaşar ve Oğlu Ferit Şenyaşar’a toplamda 20 soruşturma başlatılarak adil yargılanma talepleri baskılanarak bertaraf edilmek istenmiştir. Bütün bu baskılara rağmen aile, yılmamış ve 4 yıldır sürdürdükleri adalet arayışının 463 gününü adliye önünde başlatmış oldukları adalet nöbeti ile ilk günkü kararlılıkla devam etmişlerdir” diye konuştu. Güneş, ÖHD’nin taleplerini ise şu şekilde sıraladı: “Hastane dosyasındaki hukuksuzlukların, ihmalkarlıkların son bulmasını, soruşturma dosyasındaki gizlilik kararının kaldırılıp faillerin gerekli cezaları almasını ve Fadıl Şenyaşar’ın yargılandığı davanın adil bir şekilde devam etmesi için derhal gerekli sürecin başlatılmasını talep ediyoruz. Emine annenin sesi olmaya devam edeceğiz. Hukuksuzluğa dur demek, bu zulmü sonlandırmak için buradayız.”

AİLENİN TALEPLERİ BİZİM TALEPLERİMİZ

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, Adalet Nöbetlerinde Şenyaşar ailesinin sembol haline geldiğini belirterek “Şenyaşar ailesinin maruz kaldığı katliam gibi bir çok kesimin adalet arayışı var. Bu adalet arayışı Şenyaşar ailesinin arayışında somutlandı. Annenin talepleri bizim talebimiz. Herkesin gözü önünde bir katliam yapıldı. Gerçek failler yargılanana kadar bu mücadelede el ele vermek zorundayız. Sadece Şenyaşar ailesi değil herkes AKP-MHP faşist iktidarından nasiplerini alıyor. Biz bir görev ile karşı karşıyayız. Adalet Nöbeti’nin sonuna kadar yanındayız. Gerçek sorumlular yargılana kadar bu görevimiz sürecek” şeklinde konuştu.

ÖCALAN:ADALET İSTEMEKTE ISRAR EDECEĞİZ

HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, ise şunları söyledi: “Urfa adalet binası, içindekiler acınacak durumda. Katliam oldu, bakan vali kaymakam vardı önlem alınmadı ama bugün burada yüzlerce polis var. Ne söyleyelim? Urfa peygamberler şehri ama Nemrûdlar, zalimler de var. Bu güvenlik o İnsanlar katledilmeden alınabilinirdi. Acınacak durumdasınız. Biz adalet istemekte ısrar edeceğiz. Siz susturmaya çalıştınız ama Emine Şenyaşar sembol oldu. Dünyaya sesini duyurdu. Zalimlere karşı bir milim geri adım atmayacağız.”

TİP ŞANLIURFA İL BAŞKANI ŞANSAL “SANMASINLARKİ BU UTANCIN GÜLGESİ ÜZERLERİNE DÜŞMEYECEK”

“Şu unutulmamalı ki bu haklı mücadelede kesinlikle vazgeçmeyeceğiz ama şu unutulmasın bu katliamı gerçekleştirenler ve bu adliyenin içindeki birtakım uzantıları bu katilleri koruma altına aldılar sanılmasın ki bu utancın gölgesi üstlerine düşmeyecek sanmasın ki katiller ve katili koruyanlar daima rahat uyuyacaklar sanmasınlar ki uykular kaçmayacak sanmasınlar ki bu utancın gölgeleri üstlerine düşmeyecek elbette bu katliamı gerçekleştirenler ve onları koruyanlar Adalet önünde hesap vereceklerdir bu haklı talep yerini bulana kadar Şen Yaşar ailesinin yanında kim varsa bir aile olup sonuna kadar bu mücadelenin yanında yer alacağız”

 

ADALET KÜRSÜSÜ

TTB Merkez Konsey üyesi Halis Yerlikaya, adaletin yerinin bulmamasından kaynaklı acının katmerlendiğini belirterek” Adaletin olmadığı bir ülkede sağlıktan bahsedilemez. Biran önce adalet sağlanmalı” dedi. Ardından nöbet alanında Adalet Kürsüsü kuruldu. Kürsüye çıkan yurttaşlar ailenin adalet talebine dair konuşmalar yaparak, aile ile dayanışma içinde olduklarını söylediler. Nöbet kürsü konuşmalarının ardından sonra kitlesel tutulan Adalet Nöbeti ile sürdü.

İZOL KATLİAMI

Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesi’nde 15 Haziran 2019’da AKP eski Milletvekili Zülfikar İzol’un kardeşleri ve çocuklarının silahlı baskınında akrabalarından 4 kişi yaşamını yitmişti. Yaşanan olayda katledilen Meral İzol’un eşi ve Musa Serhat İzol’un babası Serdar İzol ve yaşamını yitiren Hakkı İzol’un (49) kızı Rojbin İzol kürsüde söz alarak adalet talebinde bulundu. Dava dosyasında tek tutuklu annesi ve kardeşi öldürülen Mehmet Metin İzol olduğunu hatırlatılarak, “Şenyaşar ailesi için adalet sağlamsa idi biz katliama maruz kalmazdık” mesajı verildi.

Anmaya katılanlar “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alanda aile ile birlikte uzun bir süre oturma eylemi yaptı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil