Ana Sayfa Gündem 15 Haziran 2022 26 Görüntüleme

EHLİYET İÇİN SAĞLIK OCAKLARI RAPOR VERMEK ZORUNDA MI?

Sürücü belgesi için istenilen sağlık raporu konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Aile hekimlerinin, sağlık raporu verirken sağlık taramasında elemeleri gereken 200’den fazla hastalık bulunuyor. Üstelik sağlık ocaklarında buna göre muayeneleri yapacak teknik donanımları bulunmuyor. Dolayısıyla başvuru yapanlar ile hastaneye yönlendirme yapmak zorunda kalan aile hekimleri sık sık karşı karşıya geliyor. Bu durum ise özellikle özel hastanelere yarıyor.
Sürücü belgesi almak için aranan sağlık koşulları, “Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik” ile belirlenmiş durumda.
Yönetmeliğe göre sürücü adayının, sağlık raporu almak için aile hekimlerine ve Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlı özel sağlık kuruluşlarındaki pratisyen hekimlere başvurması gerekiyor.
Kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa sağlık raporu aile hekimi tarafından düzenlenebiliyor. Aile hekimlerine giden ve ileri bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen vatandaşlardan bu işlem karışlığında herhangi bir ücret talep edilmiyor.
Ancak ehliyet almak için gereken sağlık taramasında elenmesi gereken yaklaşık 245 hastalık bulunuyor.
Ehliyet almak için gereken sağlık taraması ciddi bir iş olduğu için gerekli donanımların ve uzmanların olduğu sağlık kuruluşlarında yapılması gerektiği belirtiliyor. Sağlık ocaklarında bu raporu almak isteyenlerin eksiksiz ve detaylı bir şeklide muayene edilmesi teknik donanımların yetersizliği açısından mümkün olmadığı ifade ediliyor. Aile hekimlerinin, istenilen muayeneleri Aile Sağlığı Merkezi şartlarında yerine getirmesi mümkün olmadığı gibi, ileride doğabilecek malpraktis gibi hukuki sorunlarda raporu verenler olarak direkt muhatap kalacağı kaydediliyor.
Dolayısıyla aile hekimleri de ehliyet için başvuranlarda hastalık belirtileri gördüklerinde onları uzmanların bulunduğu sağlık kuruluşlarına sevk ediyor. Bu durum da başvuru yapanlar da gittikleri yerde belirli bir ücret ödemek zorunda kalıyor.
Tüm bu uygulama aile hekimleriyle ehliyet için rapor almak isteyenleri karşı karşıya getiriyor.
Üstelik sigorta şirketleri de trafik kazaları sonrasında hekimleri hedef alabiliyor. Ehliyetli kişinin araç kullanmasına mani bir durumu varken sürücü belgesi alıp trafikte kazaya karışması durumunda tazminata varan ödemeler yapmak durumunda kalan sigorta şirketleri, sürücüye sağlık raporu veren doktoru suçlayabiliyor.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil