Ana Sayfa Gündem 22 Haziran 2022 215 Görüntüleme

TÜYSÜZ: “HÜKÜMET ÖZGÜR ALANDA HABERCİLİK YAPAN HABER SİTELERİNE BİR DARBEDE BURADAN VURMAK İSTİYOR

DEVA Partisi Şanlıurfa il başkanı Avukat Ahmet Tüysüz TBMM’ye  gelen yeni internet yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ahmet Tüysüz, ” Hükümet daha önce kredilerle finanse ettiği yandaş medyayı  hükmettiği şekli ile  bütün Özgür alandaki  internet sitelerine internetteki haberciliğe bir darbe de bu şekilde vurmaya çalışıyor. Benim düşüncem özellikle kontrol altına alamadığı sansürleyemediği kredilerle talimatlarla finanse edemediği  bu alanda bir yargı sopası eliyle müdahale edip özgürlükler kısıtlamak istiyor” Dedi

Ahmet Tüysüz yaptığı açıklamada”Doğrusu basın yasasında bu değişikliği öngörülen teklif komisyonda kabul edildi. Muhtemelen meclis genel kuruluna da gelecek bu aslında bu iktidarın yapmaya çalıştığı özellikle yasal düzenleme ile yargının bir sopa olarak kullanılması sonucudur. daha önce kredilerle finanse ettiği yandaş medya hükmettiği şekli ile  de bütün Özgür alanındaki internet sitelerine internetteki haberciliğe bir darbe de bu şekilde vurmaya çalışıyor. Benim düşüncem özellikle kontrol altına alamadığı sansürleyemediği kredilerle talimatlarla finanse edilenmediği bu alanda bir yargı sopası eliyle müdahale edip özgürlükler kısıtlamak istiyor.

“Bu hem basının haber alma hem de halkın haber alma hakkına bir engel getirecek sansürlenen kontrol edilen sürekli denetlenen neyi gündem konusu yapmak istiyorlarsa sadece onu gündeme getirmeyi amaçlayan bir düzenleme olduğunu düşünüyorum.”

“Kamu düzenini Bozan her bir eylem aslında cezalandırılmalıdır. Eğer suç teşkil ediyorsa buna hiç kimsenin itirazı olmaz. Kamu düzenini bozan eylemler yalan habercilik değil farklı şekillerde de olsa şu anki haliyle bile ceza yasasında suç olarak düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye aslında ihtiyaç yoktu ama geçmiş dönemlerde özellikle Türk hukuk tarihinde gördüğümüz terör ve mücadele kanununun 8 maddesi ile eskiden ceza kanunu’nun 312 maddesinin 2 fıkrası birbirinin aynısı infaz yasası terör ile mücadele kanununda ayrı bir düzenleme ve sanık aleyhine bir düzenleme getirip hem erteleme sınırlarını aşan hem infaz suresini daha da uzatan bir düzenleme getirdiği için buradaki eylemin aynısı terör ve mücadele kanununun 8. Maddesi 2. Fıkrası uyarınca cezalandırılıyordu burdada aynısı muhtemelen yapılmak isteniyor. Bir eylem tip olarak düzenlenmiş ve yasa da cezalandırılmayı gerektirdiği şekilde burada bir eylem gerçekleşmişse oraya olmuyorsa buraya uyduralim sonucu doğuracak. Bu hem basının haber alma hem de halkın haber alma hakkına bir engel getirecek sansürlenen kontrol edilen sürekli denetlenen neyi gündem konusu yapmak istiyorlarsa sadece onu gündeme getirmeyi amaçlayan bir düzenleme olduğunu düşünüyorum. Eğer haber siteleri ve internet üzerinden yapılan bir yanlış haber kamu düzenini bozuyorsa zaten bununla ilgili şu ansa mevcut yasada da ondan doğan sonuçları ortadan kaldırmaya yönelik düzeltme talebinde bulunabiliyor. Hatta o düzeltme talebinde haberin verilmiş şekli, aynı puntolarla ve aynı sür manşetten veya manşetten verilmişse aynı şekilde sunulması ve düzeltilmesi talep edilebiliyor. Böyle bir düzenleme varken bunun yanında ikinci bir düzenlemeye hiç ihtiyaç yoktur. Ama görünen o ki iktidar aslında tam tersine kendi trolleriyle oraya hortumladığı maaşlarla hala sonuç alamamış olacak ki, bu sefer de böyle bir düzenlemeyle farklı bir sonuca gitmeye çalışıyor. Bütün bu çabaların bir sonuç doğurmayacağını düşünüyorum. Aktröllerin belirleyemediği gündeme yargı sopasıyla cezalandirilma taktiği ile hiç kimseyi uslandırmayacağı düşünüyorum.”

Bu düzenlemenin gerek internet haberciliğinde  olsun gerekse sosyal medya platformlarında olsun sadece muhalif kesime yönelik bir sansür getirme çalışması olduğunu düşünüyor musunuz peki ?

“Tamamen ona yönelik olduğunu düşünüyorum. Ona yönelik olmamış olsaydı şu ana kadar bahsettiğim finanse edilen hortum aktröllerin yaydığı yalan haberi gerçek gündemin dışında yeni bir gündem belirlemeye yönelik özellikle açtığı hashtaglerle yarattığı suni gündemlerle cezalandırırdı. Maksat burada yalan haberin yayılmasını önlemek değil tam tersine muhalefeti susturmak gerçek gündemin gündem olmasını engellemek olduğunu düşünüyorum.”

Peki olası bir DEVA Partisi iktidarında ya da Deva partisi’nin içinde olduğu bir iktidarda bu tür yasalar yerinde duracak mı yoksa kaldırılacak mı ?

Bizim hem programımızda hem tüzüğümüzde hem de bizim başlangıç ilkelerimizde özgürlüklerle başlıyoruz. Dolayısıyla bir güven ortamının tamamen herkesin istediği, düşündüğü fikri açıkça beyan etmesi düşündüğümü söyleyebilmesiyle mümkündür diğer türlü cezayı mühüdiyerle yargının bir sopa olarak kullanılmasıyla talimatla hareket edilmesiyle bir haberin yayınlanıp yayınlanmayacağı belli bir merkezden kontrolü ile bunun mümkün olmayacağını yanlış olduğunu düşünüyoruz. Zaten sonuçlarını da görüyoruz şu an da bizim devanın içinde olduğu ve devanın iktidarında elbette ki bütün özgürlükleri ortadan kaldıran kısıtlayan tüm düzenlemeleri ortadan kaldırılacağını düşünüyorum. Bazı şeyler hatta hiç düzenlenmeyi dahi gerektirmiyor. Genel başkanımızın da önceki programlarında bahsettiği şekli ile ilk 90 dakika bir parmak çıtlatma ile özgürlüklerini geri getireceklerini düşünüyorum.” Dedi

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

DOLAR’DA Kİ SON DURUM!

DOLAR’DA Kİ SON DURUM!

Hazır Site by Uzman Tescil