Ana Sayfa Gündem, Özel Haber 3 Temmuz 2022 55 Görüntüleme

GÖBEKLİTEPE’NİN GİZEMİ

Göbeklitepe’de merak edilen konuların başında gelen Göbeklitepe yapılaşması’nın bir tapınak mı yoksa barınak mı olduğu konusu .Günümüze kadar yapılan çalışmalar’da bir ibadet merkezi olduğu her ne kadar saptanmış olsada hala bir kesinlik kazanılmış değil. Göbeklitepe gizemi sırlarla dolu bir yapı ve hala bir çok yönü ile keşfedilmiş değil.
Göbliklitepe’de her şey 12.000.000 yıl önce toprağın bir avuç buğdayın ekilmesiyle başladı. insan oğlu avcılık ve toplayıcılık,göçebe hayatını terk edip yerleşik tarım toplumuna geçti. yiyecek bulmak için zamandan tasarruf etmeye başladılar.buda düşünmek ve üretmek için bir fırsat yarattı. kısa sürede teknik bilgi ve estetik düşüncede vegörece’de sıçrama yaşadı. çakmak taşlı uçlu mızraktan uzay roketlerine,Cilalı Taş ustalığın’dan,Mars taşı toplamaya giden medeniyet yolculuğu tarımla birlikte başlamış oldu.Taki ki Göbeklitepe’nin keşfedilmesiyle. Göbeklitepe 1965 yılında kazı çalışmaları yapıldı. Yapılan araştırmalarda toplam 15 tane tapınak mevcut ve tapınak yapımların hepsi yuvarlak ve dikili taşlar mevcut.
Göbeklitepe’nin alanı toplam 20 futbol sahası büyüklüğünde ve yapının merkezi 4 büyük oda oluşturuyor. Bunların en eski ve en büyük odası C odası oluşturuyor. Bu oda 24 metre çapında ve bu sutunlar T şeklinde, bazı sutunların ağırlıkları 24 tonu,ağırlıkları ise 6 metreyi buluyor ve Göbeklitepe’de irili ufaklı 200’den fazla T şekilli sutunlar var. Aynı zamanda Göbeklitepe alet ve edevat inşa edilmeden inşa edildi.Henüz yazının,tekerlegin , çömleğin bile olmadığı bir çağda.


GÖBEKLİTEPE’NİN ÜSTÜNDEKİ HAYVAN FÜGÜRLERİ NEYİ TEMSİL EDİYOR:
Göbeklitepe’nin sutunları üzerine onlarca hayvan figürü işlenmişti.Yaban Domuzu sürüngenler ve her biri son derece ustalık yontular ve çizimlerde di. Bu hayvanların hepsi saldırmaya hazır haldeydi .Mikelaynş Her taşın içinde heykel olmayı bir potansiyel olduğunu söylerdi. Peki ama 12.000.000 yıl önce bu potansiyel neden sadece vahşi hayvanlar için kullanıldı. Belki de Bu hayvanlar göbeklitepe’nin koruyucularıydı, tehditkar duruşlarıyla sutunların muhafızlıgını yapıyordu.Belki bu sembolizm insanın doğada ki yeni konumunu temsil ediyordu,belki de yeni bir çağın habercisiydi.Ama kesin olan şey ise Göbeklitepeyi yapan insanlar bu hayvanlara tapmıyorlardı.Bunları birer aracı ve işaret olarak görüyorlardı.Tıpkı anlamı çözülemeyen gizemli semboller gibi.

“GÖBEKLİTEPE’NİN KUTSAL BİR MEKÂN OLDUĞUNA DAİR BİLGİLER YANLIŞ”

Göbeklitepe’nin dünyanın en eski tapınağı olduğu ve tarihin burada başladığı yönündeki bilgilerin doğru olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, “Bu söylemler Göbeklitepe’nin gerçekten neden önemli olduğunu ortadan kaldırdı. Göbeklitepe ve Göbeklitepe kültürü uygarlık tarihindeki en önemli dönüşüm, kırılma noktalarından birisidir. Göbeklitepe, tapınaklarla özdeşleştirildi, dinin doğduğu yer olarak bilindi, dünyanın en eski tapınağı olarak söylendi. Ancak bu bilgiler doğru değil. İnsanlar çok daha evvelde tapmaya, soyutlamaya başlamışlar. İnsanların soyutlama yetisi dediğimiz olmayanı düşleyebilmek, göz önünde olmayanı tasarlayabilmekle başlıyor. Göbeklitepe en eski tapınak değil, en eski inanç yeri değil. Göbeklitepe’nin o bölgenin kült merkezi olduğu yönünde haberler yer aldı. Oranın kutsal bir mekân olduğuna dair bilgiler vardı ancak bunlar da doğru değil. Sadece Göbeklitepe’nin etrafındaki 50 kilometrekarelik alanda Göbeklitepe gibi 15 merkez var. Bu Göbeklitepe’yi küçük düşürmez o merkezin ne kadar dinamik olduğunu bize gösterir” diye konuştu.

PEKİ SADECE KESKİN TAŞLAR KULLANILARAK BİR TAPINAK İNŞA EDİLEBİLİR Mİ?
Jeolok Hasan Emre: ” insan yaşamında taş önemli bir değerdir. Bu oluşumun yaşam kültürü içerisinde kullanılabilmesi Neolitik dönem ile başlamıştır. Neolitik dönem taş işçiliğin ruhudur. Bu dönemin iki taşı mevcuttur. Bunlardan bir tanesi Sileksiti o dönemin içeriğini kabul ederiz.Bir diğeri ise Opsidiyeni ise kesici bir alet olarak kullanılmıştır.Opsidiyen bilendiğinde Neşter’den yedi kat daha keskindir. günümüzde ise moderm cerrahide kullanılıyor”ifadelerini kullandı.

HALİME ÇİFTÇİ – BAHAR TAĞ – SEMİRA TURAN – DİPNOT – ÖZEL HABER

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil