Ana Sayfa Gündem, Politika 3 Temmuz 2022 32 Görüntüleme

HDP 5’İNCİ OLAĞAN KONGRESİNİ TAMAMLADI. EŞ BAŞKANLAR DEĞİŞMEDİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5’inci büyük olağan kongresini tamamladı.  Eş Genel Başkanlar değişmedi Pervin Buldan ve Mithat Sancar görevlerine devam edecekler.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5’inci büyük olağan kongresini Ankara spor salonunda büyük bir coşkuyla gerçekleştirdi. “Çözüm biziz sözümüz var” sloganıyla startı verilen kongre çalışmaları sona erdi yapılan kongrede Eş genel Başkan Pervin Buldan ve Mithat Sancar kongrede güven tazeliyerek yollarına devam etti.

kongre de kurulan Divan’a  Divan başkanları olarak HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ve Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir seçildi. Divan’da yer alan diğer HDP Milletvekilleri ise Necdet İpekyüz, Serpil Kemalbay ve Dersim Dağ oldu.

Daha sonra salona gelen Eş Başkanlar Mithat Sancar ve Pervin Buldan birer konuşma yaparak kongrenin startını verdi.

“İçinde ilke, ciddiyet ve demokratik çözüm yaklaşımı barındırmayan hiçbir söze ve hamleye başarı şansı bu ülkede yoktur.”

Mithat Sancar Yaptığı konuşmada “Cumhurbaşkanlığı seçimde tutumumuz nettir. Kamuoyu önünde şeffaf görüşmeler yapılması halinde müzakerelere ve ortak aday fikrine açığız. Bu olmazsa hakkımız olan adayımızla seçimlere girme seçeneği de güçlü bir seçenek olarak durmaktadır.
İçinde ilke, ciddiyet ve demokratik çözüm yaklaşımı barındırmayan hiçbir söze ve hamleye başarı şansı bu ülkede yoktur. Halklara sözümüz var. Çözümsüzlüğün bu ülkeyi bir yüz yıl daha esir almasına izin vermeyeceğiz.

“Hükümeti uyarıyoruz, tecrit üzerinden oyun oynamayın”

Hükümeti uyarıyoruz, tecrit üzerinden oyun oynamayın, böyle hassas bir meseleyi iktidar hedeflerinize alet etmeyin. İmralı adına söz kurmayın, halkı yanıltarak afaki gündemler yaratmayın. Öcalan’ın ne düşündüğünü kamuoyunun öğrenmesini sağlayacak imkanları sağlayın.
Tüm siyasi mahkumiyetler ve davalar sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılmalı ve kayyım rejimine son verilmelidir. Bunların müzakere edilip hayata geçirileceği yer meclis olmalıdır. Bunları topluma mal etmek için güçlü bir barış ve çözüm iradesi hayata geçirilmelidir.
Eşitsizliğe dayalı, tekçi, otoriter, sömürücü, soyguncu, talancı düzenlerine karşı en güçlü alternatif olmamız onları ürkütüyor, korkuyor, telaşlandırıyor. O nedenle var güçleriyle saldırıyorlar, yok edeceklerini sanıyorlar. Boş hayaller peşinde konuşuyorlar.” dedi

“Kendisini yeni bir gelecekte görmek isteyenlerin duracağı yer HDP’dir”

Eş Genel Başkan Pervin Buldan ise konuşmasında “Türkiye halkları, kriz iktidarına da, restorasyon siyasetine de mahkum değildir. Sistemi değiştirme iddiasında değil, iktidarı ele geçirme hedefinde olan siyaset yeni bir gelecek sunamaz. Kendisini yeni bir gelecekte görmek isteyenlerin duracağı yer HDP’dir Önümüzde seçim, kimin cumhurbaşkanı ya da başbakan olacağı seçimi değildir. Mesele; kriz üreten bu sistemin değiştirilmesi ve demokratik eşitlikçi yeni bir düzenin kurulması meselesidir. HDP bu seçimlerin ve sonrasındaki sürecin temel belirleyenidir.

“Direnen Emine Şenyaşar için”

Direnen Emine Şenyaşar için, Cumartesi anneleri için, Gezi, Çorlu, Soma, Roboski aileleri için, adalet nöbetindeki tutuklu anneleri için, erkekler tarafından katledilen ve şiddete uğrayan tüm kadınlar için, adaleti aranır değil, yaşanır hale getireceğiz. Herkesin hakça bölüştüğü, emeğinin karşılığını aldığı, üretenin, emekçinin söz ve karar sahibi olduğu, kadın yoksulluğunun son bulduğu müreffeh bir ülkeyi ve sosyal devleti, sosyal devleti, adaleti hep birlikte tesis edeceğiz

“Ülkeyi bu çatışma ikliminden çıkaracak ÇözümHDPde’dir.”

Çözümün adımları eşit yurttaşlık, anadilinde eğitim, güçlü yerel demokrasi ve yargı sisteminin yarattığı tüm tahribatların giderilmesidir. Çözüm yeri diyalog ve siyasal mutabakat zemini olan parlamentodur. Ülkeyi bu çatışma ikliminden çıkaracak ÇözümHDPde’dir. Kürt halkının demokratik siyasetteki kararlılığı ve Türkiye demokrasi güçleriyle omuz omuza yürüttüğü büyük demokrasi mücadelesi bu ülkenin ortak geleceğinde kesinlikle belirleyici olmaya devam edecektir. Tarih de, rüzgâr da bizden yanadır!  Kimsenin önünde diz çökmedik. Kimseye biat etmedik bundan sonra da kimseye diz çökmeyeceğimize, biat etmeyeceğimize sizlerin huzurunda söz veriyoruz.” Dedi

Yapılan oy kullanımı sonrası HDP’de yeni yönetim  PM üyeleri ve  Danışma Kurulu listeleri belli oldu.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil