Ana Sayfa Emek, Gündem 29 Temmuz 2022 23 Görüntüleme

AYŞE SÜRÜCÜ: GERİYE KALAN 45 MİLYON DESTEK YATIRILMADIĞI İÇİN ŞANLIURFA ÇİFTÇİSİ MAĞDUR!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü tarım Urfa çiftçilerinin ödenmesi gereken 76 Milyon liralık hibe desteğinin sadece 31 milyon lirası yaptırılmıştır. Geriye kalan 45 milyon liralık destek henüz yatırılmadığı için Urfa çiftçisi mağdur durumda kalmıştır dedi. 

Ayşe Sürücü Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’ye sorulmak üzere verdiği soru önergesinde Urfa çiftçilerinin ödenmesi gereken 76 Milyon liralık hibe desteğinin sadece 31 milyon lirası yaptırılmıştır. Geriye kalan 45 milyon liralık destek henüz yatırılmadığı için Urfa çiftçisi mağdur durumda kalmıştır”. dedi

Ayşe Sürücü konuyu TBMM gündemine taşıdı. 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Vahit KİRİŞÇİ tarafından Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Bakanlığınız, 2022 yılı bireysel sulama hibe desteği asil ve yedek listesi yayımladı. Şanlıurfa’ya 76 milyon lira gönderilmesi gerekirken, 31 milyon lira gönderilince birçok çiftçi hibeden yararlanamadı ve mağdur oldu.Kentin Çiftçileri bu mağduriyetin hızla giderilmesini talep etmektedir. Çiftçilerin modern tarım alet ve makineleriyle tarım yapmalarına ve tarımsal üretimlerine de büyük katkı sağlanmış olacaktır. Nitekim dalgalı döviz kuru, çiftçinin girdi maliyetini karşılanması güç bir noktaya getirmiştir. Bu sebeple yatırılmayan 45 milyon liranın da vakit kaybedilmeden çiftçilerin hesabına akatarılması elzemdir.

Bu Bağlamda

1.Şanlıurfa çiftçilerinin 45 milyonluk desteğini yatırmayı düşünüyor musunuz ?Yatırılacaksa tarihini açıklayacak mısınız ?

2.Diğer kentlerin çiftçilerininde destekleri bu düzeyde eksik yatırılmış mıdır ?

3.76 milyon ödenmesi gerekirken neden 31 milyon ödenmiştir ?

4.Çiftçiler başta olmak üzere kamuoyuna bir açıklama da bulunacak mısınız ?

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil